08.10.2020/10:22

Nieletnia ekspedientka sprzedała alkohol piętnastolatkowi. Sklep może stracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Sprzedaż alkoholu nieletnim to częste przestępstwo. Nieczęsto jednak zdarza się, by dopuszczała się go osoba nieletnia. Tak było w przypadku jednego z kępińskich sklepów. Policja przyłapała na gorącym uczynku 15-latka kupującego alkohol. Ekspedientką była 14-letnia pracownica sklepu – podaje serwis radiozet.pl.

W świetle prawa zatrudnianie nieletnich nie jest nielegalne. Na odgórnie określonych warunkach możliwe jest bowiem przyjmowanie do pracy młodocianych, czyli osób między 15. a 18. rokiem życia. Młodsze osoby także mogą podjąć zatrudnienie, ale wyłącznie w ramach przygotowania zawodowego. Chodzi o przyuczenie do wykonywania określonej pracy.

Nielegalna jest natomiast sprzedaż alkoholu nieletnim. Sprzedawca, który wyda nieletniemu alkohol może ponieść odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 208 kodeksu karnego, „kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

O odpowiedzialności za „rozpijanie” małoletnich mówi też ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W art. 43 ustawy czytamy, że sprzedawca wydający alkohol bez zezwolenia, lub gdy jest to zabronione, czyli m.in. w przypadku małoletnich, podlega karze grzywny.

„Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa” – czytamy w ustawie.
 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także