20.11.2018/16:55

Niemcy rezygnują z cukru, soli i tłuszczu

Niemcy rozpoczynają realizację narodowej strategii redukcji szkodliwych składników w produktach gotowych. Program startuje w 2019 roku - podaje serwis lebensmittelpraxis.de.

Planowana redukcja cukru, tłuszczu i soli w gotowych produktach rozpocznie się w nowym roku, a jej postępy będą monitorowane.

Do tego czasu powinny zaistnieć konkretne porozumienia celowe rządu z przemysłem spożywczym. W przyszłości planowane jest monitorowanie postępów realizacji strategii za pomocą platformy internetowej, aby do 2025 roku stopniowa zmiana przepisów była przejrzysta dla konsumentów.

Strategia ta jest następstwem porozumienia jaką minister rolnictwa Niemiec Julia Klöckner (CDU) zawarła z kilkoma stowarzyszeniami branżowymi w celu stopniowego zmniejszenia zawartości cukru, tłuszczu i soli w wielu produktach gotowych. Ponadto, zmniejszeniu mają też ulec porcje produktów. Cele te mają zostać osiągnięte w 2025 roku.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • HK 21.11.2018

    Do 2025 ?????? A nie od stycznia 2019 wszyscy mają wszystko wiedzieć???? Ale tumany, u nas idzie szybciej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.