18.03.2020/09:41

Niemcy: sieci handlowe non-food tracą ponad miliard euro dziennie z powodu koronawirusa

Niemieckie Stowarzyszenie Handlu (HDE) spodziewa się ogromnej fali bankructw w handlu pozaspożywczym w związku z epidemią koronawirusa i zamknięcia sklepów. Szacuje się, że dzienne straty z tego tytułu wynoszą do 1,15 mld euro.

Stefan Genth, dyrektor generalny HDE w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powiedział, że podczas gdy handel żywnością przynosi obecnie zyski, inne sektory, takie jak tekstylia, meble, elektronika użytkowa, perfumerie itp. straciły już połowę swojej sprzedaży.

- Nadchodzi katastrofa, której skutków nie da się zredukować - powiedział Genth. Karuzela bankructw ruszy za trzy do czterech tygodni. Zdaniem eksperta, jeśli sklepy będą nieczynne przez osiem tygodni, sektor detaliczny tego nie zniesie. Rządowe oferty pomocy nie były wystarczające na pokrycie nawet bieżących kosztów, takich jak płace, czynsze czy rachunki. Handel potrzebuje teraz „płatności bezpośrednich”, które znacznie wykraczają poza to, co zostało do tej pory przyznane przez państwo. Pieniądze powinny wpłynąć do domów towarowych i firm średniej wielkości. Według Gentha Niemiecki Państwowy Bank Rozwoju (KfW) powinien udzielać gwarancji kredytowych bez wkładu własnego.

Według szefa HDE przestawienie się sieci prowadzącej działalność w modelu stacjonarnym na sprzedaż przez internet nie jest w krótkim okresie możliwa, tym bardziej, że chociażby w przypadku tekstyliów sprzedaż online też zmalała o 20-30 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.