12.04.2020/13:16

Niemiecki handel chce otwarcia sklepów w niedzielę. Związki i kościół są oburzone

Niemiecki Związek Handlu Detalicznego zaproponował, aby do końca tego roku sklepy były otwarte przez siedem dni w tygodniu – donosi Deutsche Welle. Jednak propozycja nie spodobała się organizacjom wspierającym niedziele wolne od handlu.

Handel na całym świecie ucierpiał z powodu koronawirusa. Aby zniwelować jego wpływ na przedsiębiorców Niemiecki Związek Handlu Detalicznego (HDE) przedstawił rządowi federalnemu specjalny, 10-punktowy plan działania. Głównym założeniem jest pozwolenie placówkom handlowym na działanie przez siedem dni w tygodniu do końca 2020 r. Dzięki temu sprzedaż w innych gałęziach gospodarki niż gastronomia mogłaby wyrównać straty. HDE liczy na to, że ludzie zmęczeni przymusowym pozostawaniem w domu chętnie rusza na zakupy.

Jednak te propozycje wywołały oburzenie kościelno-związkowej organizacji "Federalny Sojusz na rzecz Wolnej Niedzieli", który zarzucił Związkowi Handlu Detalicznego, że chce wykorzystać trudną sytuację, by przeprowadzić atak na konstytucyjną zasadę ochrony wolnej niedzieli.

Do "Federalnego Sojuszu na rzecz Wolnej Niedzieli" należą Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług, Ewangelicki Związek Kościół-Gospodarka-Świat Pracy, Federalny Związek Ewangelickich Organizacji Pracobiorców, Katolicki Ruch Pracobiorców, Kościelna Służba w Świecie Pracy i Katolicka Zakładowa Opieka Duszpasterska.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Rumowski 19.04.2020

  Dla mnie te wszystkie apele przedsiębiorców: uelastycznienie rynku pracy ( czyli żeby łatwiej wypieprzać ludzi na zbity pysk bez żadnej odprawy), zniesienie zakazu handlu w niedziele czy nawet zawieszenie kodeksu pracy (słyszałem takie głosy) to takie próby załatwienia swoich małych, egoistycznych interesików pod przykrywką walki z pandemią koronawirusa, która doktneła cały świat. To takie małe i nieładne.

 • Matysiuk 19.04.2020

  Nie wiem jak tam, ale u nas jest naprawdę sporo wyjątków, żabka, abc mogą być otwarte, małe sklepy jak za ladą stanie właściciel więc moim zdaniem sensu zniesienia tej ustawy nie ma zbyt wiele.

 • Volf 19.04.2020

  Aaa, czyli nawet w Niemcach podobna awantura o zakaz handlu jak nas, nawet naparzające się ekipy podobne, z jednej strony przedsiębiorcy z drugiej kler z naleciałościami. zgadzam się z tymi drugimi, ja bym zakazu nie uchylał.

 • Adam 100 14.04.2020

  Po co wogóle pisać co lubią i chcą Niemcy ?? wytłumaczcie mi to czy oni słuchają co chcą Polacy ?? Polska to najgłupszy kraj jaki jeszcze istnieje.Do każdego tylko nie do swoich.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.