23.03.2020/18:33

Nowa matryca VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów potwierdza

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek w komunikacie o przesunięciu terminu stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT na 1 lipca 2020 r. Opóźnienie związane jest oczywiście z pandemią koronawirusa.

- Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT – mówi cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

Jak dodaje wiceminister finansów Jan Sarnowski, "zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników".

Co oznacza przesunięcie terminu? Otóż do 30 czerwca br. stosowane będą dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku. Ponadto do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008).

Ponadto Ministerstwo Finansów zapewnia, że wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Oburzona 24.03.2020

    Przecież my już odrobiliśmy całą pracę, aby wdrożyć ujednolicenie stawek. Teraz kolejny raz musimy wrócić do poprzedniej wersji, po to, aby w lipcu ponownie podejść do tematu. Nikt nie wdraża takich zmian w 7 dni. Firmy przygotowywały się do tego do miesięcy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.