09.03.2020/12:16

Nowe kontrole sprzedaży warzyw i owoców w sklepach. Delikatesy Centrum z największą liczbą nieprawidłowości

Najnowsze lutowe kontrole Inspekcji Handlowej, przeprowadzone w ramach tzw. dodatkowych czynności kontrolnych na zlecenie prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego, objęły 1256 partii warzyw i owoców w 98 supermarketach. Wykryto sporo nieprawidłowości m.in. w Delikatesach Centrum, Intermarche i Stokrotce - informuje urząd.

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 proc. produktów ze względu na brak informacji o kraju pochodzenia lub nieprawidłowe wskazanie Polski jako kraju pochodzenia. Największy odsetek takich nieprawidłowości był w sieciach: Delikatesy Centrum (36,1 proc.), Intermarche (15,6 proc.) oraz Stokrotka (13,9 proc.).

Wzmożone kontrole to efekt m.in. głośnych akcji rolników z AgroUnii. W ostatnim czasie przedstawiciele organizacji zablokowali jedną z warszawskich Biedronek. Donieśli także na dyskontera do prokuratury i UOKiK. AgroUnia przeprowadziła demonstrację również pod siedzibą urzędu antymonopolowego, zarzucając organowi brak wystarczających działań w kierunku kontrolowania detalistów.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zlecił 12 lutego br. dodatkowe kontrole prawidłowości oznakowania warzyw i owoców w sklepach należących do dużych sieci handlowych. Inspekcja Handlowa sprawdza w całej Polsce, czy sieci handlowe prawidłowo podają informację o kraju pochodzenia m.in. pomidorów, ogórków, cebuli, papryki czy jabłek.

- Wprowadzanie konsumentów w błąd jest absolutnie niedopuszczalne. Jako prezes UOKiK nie będę tego tolerował. Polskie rodziny przed zakupem powinny dysponować pełną i rzetelną informacją o produktach, które zamierzają kupić. Jeśli zależy im na tym, aby na ich stoły trafiały polskie warzywa i owoce, to nie powinni mieć wątpliwości, że takie właśnie kupują – mówi cytowany w komunikacie UOKiK Tomasz Chróstny, prezes urzędu.

- W kolejnych miesiącach będziemy regularnie publikować informacje, w których sieciach wystąpiły największe nieprawidłowości w zakresie oznakowania kraju pochodzenia. Od dużych, profesjonalnych przedsiębiorców oczekujemy szczególnej staranności i dbałości o konsumentów, w tym prawidłowej informacji o oferowanych produktach – dodaje Tomasz Chróstny.

Nieprawidłowości wystąpiły w 37 placówkach (37,8 proc.). Najwięcej ich było w sklepach sieci: Delikatesy Centrum (36,1 proc. zakwestionowanych partii ze względu na błędną informację o kraju pochodzenia lub jej brak), Intermarche (15,6 proc.), Stokrotka (13,9 proc.), Kaufland (10,7 proc.), Lidl (8,9 proc.), Carrefour (8,7 proc.), Dino (8,3 proc.) i Biedronka (8 proc.). Podczas tejże kontroli inspektorzy nie mieli zastrzeżeń względem sieci Aldi, Auchan oraz E.Leclerc.

Od 12 do 27 lutego br. Inspekcja Handlowa skontrolowała 98 sklepów należących do 16 sieci handlowych. Inspektorzy sprawdzili oznakowanie 1256 partii warzyw i owoców. Do kontroli typowali przede wszystkim takie, w stosunku do których jest największe ryzyko podania błędnego kraju pochodzenia czyli pomidory, ogórki, kapusta, cebula, czosnek, marchew, jabłka. Zakwestionowali 161 partii produktów (12,8 proc.), w tym 125 partii (10 proc.) ze względu na brak kraju pochodzenia lub błędne wskazanie Polski jako kraju pochodzenia.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Krokodyl 10.03.2020

    Komuna w wydaniu pisowskim wraca. Oby nie wróciła w pełni nędza i powszechny niedobór wszystkiego i więźniowie polityczni. Proponuję wspólne komisje działaczy Solidarności (w końcu za co im płacimy), kościoła i aparatczyków pisu w sklepach w celu zwalczania tego co zleci Słońce Żoliborza.

  • jabłuszko 10.03.2020

    moim zdaniem informacja powinna być na opakowaniu zbiorczym (karton, skrzynka), a nie na cenówce

  • Zenen Delimata 10.03.2020

    Panie Prezesie UOKIK. Mam gdzieś czy pomidor pochodzi z Hiszpanii, Holandii czy Polski. Ważne żeby był dobry i zdrowy. Gdzie Pan jest w sprawie monopolu śmieciowego od 2017 koszt wywozu wzrósł z 400 do 2200 zł rocznie, Niemieckie firmy wygryzły Polskie. Gdzie Pan jest? Jakie jest Pana zdanie ws. połączenia Orlenu i Lotosu. Ty też Pan problemu nie widzi żadnego?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.