16.01.2020/09:21

Nowe stawki podatku cukrowego. Ministerstwo Zdrowia zmienia projekt

Ministerstwo Zdrowia już planuje zmiany w projekcie ustawy dotyczącej opłaty cukrowej – dowiedział się portal money.pl. Opłata jeszcze nie została wprowadzona, a zmiany w projekcie zakładają już inny model pobierania opłat oraz nowe stawki i progi. Resort podobno wysłuchał próśb producentów napojów słodzonych.

Pierwsze informacje o tzw. podatku cukrowym zaczęły pojawiać się już latem ub.r., ale dopiero w listopadzie 2019 r. Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego powiedziała, że liczy na to, że podatkiem miałyby zostać objęte wszystkie produkty, zawierające przynajmniej 5 gramów cukru na 100 gramów produktu.

Pod w grudniu ub.r. minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że chce jak najszybciej wprowadzić tzw. podatek cukrowy, a pod koniec grudnia ub.r. rząd potwierdził plany wprowadzenia dodatkowych opłat od cukru.
Jak podaje money.pl, pierwsza wersja projektu spotkała się z chłodnym przyjęciem branży spożywczej. Niektórzy producenci zaznaczali, że napoje bez cukru, a ze słodzikami, byłyby opodatkowane wyżej niż te tylko z klasycznym cukrem w składzie. A ten jest uznawany za bardziej szkodliwy. Tak byłoby np. w przypadku napojów Coca-Cola i Coca-Cola Zero.

W nowej wersji projektu, producenci napojów słodzonych (i tylko napojów) będą musieli zapłacić 50 gr opłaty za litr produktu, jeżeli stosują cukry i słodziki. Zapłacą też 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Dodatkowo zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Galon 17.01.2020

    Przecież pisowi chodzi tylko o kasę, oni kłamstwa wyssali z mlekiem ………….

  • Jane 16.01.2020

    Jest dużo więcej produktów, które mogąwpłynąc na nasze zdrowie... czekam na opodatkowanie mięsa, mąki,soli...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.