31.12.2018/09:52

Nowe stawki VAT nie będą sprzyjały zdrowym produktom

Zdaniem ekspertów zaproponowana niedawno nowa matryca stawek VAT nie przyczyni się do wzrostu popularności produktów zdrowych dla organizmu. Bardzo wysoka stawka zostanie utrzymana w przypadku np. wody butelkowanej, a bardzo niska w przypadku chipsów.

O sprawie pisze Puls Biznesu, powołując się na opinię ekspertów z firmy Crido. Ci twierdzą, że co prawda zaczyna się zmieniać podejście do kwestii zdrowej żywności, jednak nadal są to działania na zbyt małą skalę. Projekt zakłada m.in. obniżenie stawki na owoce tropikalne z 8 do 5 proc. ale już w przypadku owoców morza opłata wzrośnie z 5 do aż 23 proc. co najprawdopodobniej przełoży się na cenę produktu. Na poziomie 23 proc. utrzymana została również stawka za wodę butelkowaną. To taka sama wartość jak w przypadku słodkich napojów czy alkoholu. Co ciekawe, ustawodawca wprowadził 5-procentową, najniższą z możliwych, stawkę na chipsy.

Więcej w Pulsie Biznesu.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Kinga 07.01.2019

  Ludzie trzeba coś zrobić, bo bez działania będzie tylko gorzej

 • gustaw 06.01.2019

  podpiszcie, może to coś da https://www.petycjeonline.com/nie_dla_podniesieniu_vat_na_napoje_rolinne

 • nicky 05.01.2019

  po co się zdrowo odżywiać, to nie na rękę rządowi, im mniej żyjesz tym lepiej bo mniej kosztujesz

 • Mariano 05.01.2019

  ta podwyżka vatu na napoje roślinne to dramat dla chorych przecież

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.