23.11.2016/16:49

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

niego odpowiednia wiza, tzw. wiza Schengen albo wiza krajowa, oraz zezwolenie. W składanym przez pracodawcę wniosku określone mają być warunki pracy cudzoziemca. Co równie istotne, pracodawca będzie musiał dotrzymać tych warunków – mówi Kufieta.

Obcokrajowcom pracującym w Polsce sezonowo zostanie zapewniony odpowiedni poziom ochrony (m.in. ubezpieczenie społeczne), analogiczny z tym, który dotyczy pracowników krajowych.

Praca krótkoterminowa

Cudzoziemca będzie można zatrudnić do prac, których nie można określić mianem sezonowych. W tym celu konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na pracę krótkoterminową (do 6 kolejnych miesięcy pobytu). Z tego rozwiązania skorzystają przede wszystkim obywatele krajów trzecich, którzy obecnie mogą podejmować pracę na podstawie oświadczeń. – Zezwolenia na pracę krótkoterminową będą dostępne jedynie dla niektórych przedsiębiorstw.

W nowym systemie mają obowiązywać wymogi, dzięki którym projektodawcy zamierzają ograniczyć do absolutnego minimum przypadki nadużyć, kiedy to wniosek składa np. osoba bezrobotna albo nieprowadząca działalności gospodarczej, a celem nie jest wcale zatrudnienie danego cudzoziemca. W niektórych przypadkach może powstawać również konieczność udokumentowania zawodowych kompetencji cudzoziemca, chodzi o sytuację, gdy jest problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika w Polsce – wyjaśnia Kufieta.

Przygotowane przez resort pracy przepisy mają też wprowadzić m.in. kryterium minimalnego wynagrodzenia za pracę cudzoziemca, które stanowiłoby jedną z przesłanek wydania zezwolenia. Takie rozwiązanie miałoby dotyczyć sytuacji, w których obcokrajowcy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia i umowy o dzieło) otrzymują bardzo niskie płace.

Więcej obciążeń

Jak przyznaje samo Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, nowy system będzie bardziej złożony, co z kolei przełoży się na wzrost obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców. Załatwienie spraw związanych z zatrudnieniem cudzoziemców będzie z pewnością bardziej czasochłonne niż obecnie, a co za tym idzie – będzie generować dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.