28.09.2020/11:28

Nowoczesne technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności

Dłuższy okres przydatności produktu do spożycia zyskuje na znaczeniu w czasie pandemii – ogranicza marnowanie żywności i odpowiada na potrzebę bardziej zrównoważonej konsumpcji żywności.

Nowe zwyczaje podczas lockdownu

Ograniczenia związane z globalną pandemią COVID-19 doprowadziły do zmiany nawyków konsumpcyjnych. Stało się tak, ponieważ ludzie musieli przebywać w domu, odwoływali spotkania towarzyskie, zajęcia i imprezy, co pozostawiło więcej czasu na zajęcia domowe. Zmiana ta znacząco wpłynęła na wzorce konsumpcji żywności – ograniczona została np. dostępność usług gastronomicznych, w związku z zamknięciem restauracji i kawiarni. Zdalna praca i nauka wiązały się ze spożywaniem wszystkich posiłków w domu. 

Konsumenci marnowali mniej żywności i teraz chcą jeszcze bardziej się na tym skupić

Wiele wskazuje na to, że w związku z nową sytuacją konsumenci w Europie marnują mniej żywności. Badanie przeprowadzone w kwietniu br. wykazało, że 36% mieszkańców Wielkiej Brytanii odpowiedziało twierdząco na pytanie: czy w ostatnim miesiącu wyrzucałeś/wyrzucałaś mniej niezjedzonych produktów spożywczych. Symptomatyczne jest to, że aż 73% konsumentów podjęło w tym samym czasie próbę ograniczenia marnotrawienia żywności. Z kolei norweskie gospodarstwa domowe wyrzucały na początku pandemii o 24% żywności mniej, zaś 72% Niemców zadeklarowało w lipcu br., że stara się wyrzucać jak najmniej produktów spożywczych. Przytoczone przykłady pokazują, że w trudnych pandemicznych czasach konsumenci są w stanie walczyć z marnowaniem żywności i że za nowym nawykiem kryje się rzeczywista chęć ograniczania tego zjawiska.  

Dłuższy okres przydatności do spożycia może pomóc

Badania nad zachowaniami konsumentów sugerują, że około połowa wszystkich jogurtów trafia na śmietnik bez otwierania. Nie jest to spowodowane faktycznym zepsuciem się produktu, ale przekroczeniem daty określonej w formułce „najlepiej spożyć przed”. Wielu konsumentów jest przekonanych, że taki produkt nie jest już bezpieczny. Nasze badania wykazały, że aż w 70% przypadków przyczyną wyrzucenia jogurtu była właśnie etykieta z datą. W Chr. Hansen wiemy, że jogurty przechowywane w lodówce można spożywać po upływie terminu bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i smaku. To postęp naukowy umożliwił zachowanie świeżości jogurtów na dłużej. 

Nie tylko konsumentom, ale również sprzedawcom zależy na walce z marnowaniem żywności

Dzięki wydłużeniu świeżości jogurtu przy użyciu naturalnych rozwiązań, mleczarnie obniżają koszty produkcyjne oraz mogą zdobywać przewagę nad konkurencją, lepiej spełniając oczekiwania konsumentów. Biorąc pod uwagę szerszą presję w Europie ze strony sprzedawców i decydentów politycznych na zmniejszenie skali zjawiska marnotrawienia żywności i na realizację konkretnych celów w tym zakresie, nadszedł czas, aby producenci jogurtów otworzyli się na zmieniające się preferencje i wprowadzili innowacje w kierunku bardziej zrównoważonych produktów mlecznych. Kultury starterowe o działaniu bioprotekcyjnym pomagają zachować świeżość jogurtu, opóźniając wzrost niepożądanej mikroflory, dzięki czemu uzyskuje się produkt, którym można się dłużej cieszyć.

Połączmy siły w walce z marnotrawieniem żywności! ONZ ogłasza 29 września „Międzynarodowym Dniem Świadomości Strat i Marnotrawienia Żywności”.

Chr. Hansen – najbardziej zrównoważony producent dodatków do żywności na świecie w 2020 roku – to globalna firma biotechnologiczna oferująca naturalne rozwiązania mikrobiologiczne dla branży spożywczej, farmaceutycznej oraz rolnictwa. Jest liderem na rynku kultur bakteryjnych, enzymów, barwników naturalnych oraz dodatków prozdrowotnych. Wkłada wiele wysiłku w to, by ulepszać żywność i poprawiać zdrowie. 82% dochodu firmy pochodzi ze sprzedaży produktów, które przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także