16.01.2020/14:55

Nowy megatrend. W Wiedniu powstaje wielka Ikea bez parkingu dla klientów i bez magazynu

Ikea buduje w wiedeńskiej dzielnicy Westbahnhof wielopoziomowy obiekt handlowy, przy którym nie zaplanowano parkingu dla samochodów. W markecie meblowym nie będzie też magazynu. Sieć dostrzega najnowszy megatrend i wychodzi naprzeciw zarówno zmieniającym się zachowaniom zakupowym konsumentów, jak i nowej, coraz popularniejszej formie mobilności bez samochodu.

Intencją sieci jest, by Ikea Westbahnhof stał się miejscem spotkań dla całej dzielnicy. W salonie ekspozycji mebli, który zajmie kilka pięter obiektu, zastosowane będą innowacyjne metody prezentacji produktów i aranżacji wnętrz. Znajdzie się tam miejsce na czerpanie inspiracji i odpoczynek. Natomiast nie będzie to sklep meblowy w tradycyjnym rozumieniu, z zapleczem magazynowym, ponieważ wszystkie większe przedmioty będą dostarczane do domów klientów z nowego centrum logistycznego w Strebersdorf.

Cały obiekt dedykowany jest pieszym, rowerzystom i użytkownikom komunikacji miejskiej – miejsca na samochody nie przewidziano. Zamiast na parking, firma chce przeznaczyć więcej przestrzeni na rozrywkę, gastronomię, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz mnóstwo zieleni. Przyjemny mikroklimat ma zapewnić 160 drzew. Obiekt będzie bezpośrednio skomunikowany z miejską siecią transportową, w tym z wiedeńskim metrem

.

Budowa obiektu ruszyła 7 stycznia. Terminy budowy poszczególnych elementów kompleksu zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach. Po zakończeniu budowy kompleksu firma sfinansuje budowę terenu rekreacyjnego, który ma się stać atrakcją dla okolicznych mieszkańców – zgodnie z warunkami zabudowy, wyznaczonymi przez miasto. Sieć zobowiązała się ponadto, że w ramach inwestycji poszerzy wszystkie przylegające do nieruchomości chodniki, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Ikea notuje wyraźnie dostrzegalny trend – coraz więcej klientów nawet nie myśli o zabieraniu zakupów do domu, chcąc, by zostały im one dostarczone pod drzwi. To nawyk, który klienci wyrabiają sobie podczas zakupów online. Ponadto, coraz częściej mieszkańcy dużych miast rezygnują z samochodu. To z myślą o takich konsumentach zaprojektowany został obiekt Ikea Westbahnhof.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Daro 19.01.2020

    Genialne, ktoś policzył, że taniej jest mieć show room bez parkingu!

  • Ddddd 16.01.2020

    Z punktu widzenia logistyki taki 'showroom' (+ oddzielny magazyn przesyłek) jest też pewnie tańszy w obsludze niż ogromny sklep z magazynem.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.