12.10.2016/14:36

Nowy podatek handlowy: jednolity i bez kwoty wolnej?

W nowym projekcie ustawy o podatku handlowym - nad którym trwają obecnie prace w Ministerstwie Finansów - może nie być zapisów o kwocie wolnej. Jak zdradził w wywiadzie udzielonym Radiu Wnet wiceminister finansów Wiesław Janczyk, brana pod uwagę jest jednolita stawka podatku dla wszystkich przedsiębiorców.

- Potrafię wyobrazić sobie taki projekt, który byłby zaakceptowany przez UE i wzór takiego podejścia mam. Potrzebna byłaby akceptacja rządu i nowego ministra finansów. Elementy nowego podatku, by UE go zaakceptowała, nie przewidywałyby żadnej kwoty wolnej i równy dla wszystkich podatek - powiedział Janczyk Radiu Wnet.

Jak dodał, "oznacza to, że nasi przedsiębiorcy muszą się zgodzić na równa daninę, wierząc w to, że ci, którzy nie płacą tego podatku dochodowego do tej pory byliby zmuszeni płacić podatek o charakterze obrotowym".

- Unia kwestionuje fakt, że zwolniliśmy podmioty z obrotami mniejszymi niż 17 milionów zł mieszczenie, z tego wynika, że Bruksela nie zgadza się na żaden mechanizm wprowadzający ochronę dla najmniejszych handlowców - ocenił Wiesław Janczyk.

Wiceminister pilotujący prace nad nowym projektem ustawy powiedział także, że największe sieci handlowe, a konkretniej 20 podmiotów, których łączne obroty w 2013 r. wyniosły 100 mld zł, zapłaciły łącznie podatki w wysokości tylko 200 mln zł.

Więcej na radiownet.pl.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • pis to bezprawie 13.10.2016

    I PIS jak zwykle okłamał tych którym coś obiecywał - czyli mniejsze sklepy. Ludzie przestańcie wierzyć kłamcom z PISu bo wszystko co obiecują to tylko taktyka i wcale tego nie zamierzają realizować w dłuższym okresie czasu a ich celem jest nieograniczona, dyktatorska władza i wyjęcie Polski z Unii aby nikt nie mógł pisowców kontrolować

  • handlarz 12.10.2016

    i to rozwiązanie jest jak najbardziej sensowne. Zlikwidować CIT a na jego miejsce wprowadzić np. podatek od przychodu w wysokości max. 5%. Nie będzie bata, że ktoś tego podatku nie zapłaci, skończy się wrzucanie w koszty opłat za używanie logo danej korporacji itp. itd.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.