05.07.2019/10:12

NSZZ Solidarność weszło w spór zbiorowy z Tesco

1 lipca związkowcy z Tesco weszli w spór zbiorowy z pracodawcą, dotyczący wzrostu wynagrodzenia dla pracowników w roku finansowym 2019/2020. Wcześniej stronom nie udało się dojść do porozumienia. W odpowiedzi na żądanie wzrostu wynagrodzeń przedstawiciele Tesco odpowiedzieli "że przyczyny ekonomiczne oraz kondycja finansowa firmy Tesco Polska SP z o.o., nie pozwalają przychylić się do Państwa wniosku".

Przedstawiciele zakładowej „Solidarności” stoją na stanowisku, że nie można tłumaczyć pracownikom odmowy wzrostu wynagrodzenia restrukturyzacją zakładu pracy czy też zmianą organizacji pracy, ponieważ procesy te nie świadczą o złej kondycji finansowej i ekonomicznej firmy.

„Nie po raz pierwszy NSZZ "Solidarność" była zmuszona wejść w spór dot. postulatów wzrostu wynagrodzeń. W poprzednich latach, gdy Solidarność postulowała o godziwy wzrost wynagrodzeń dla Pracowników, Zarząd Tesco proponował zazwyczaj "ochłapy", aby wzrost wynagrodzeń był na odpowiednim poziomie, musieliśmy wchodzić w spór zbiorowy i na tej drodze upominać się o prawo do godnego wynagradzania za ciężką pracę.

Wymagania Tesco wobec Pracowników wciąż rosną, przybywa pracy i obowiązków, natomiast płaca wzrasta nieadekwatnie do wykonywanej pracy.

Obecnie Firma tłumaczy brak podwyżki wynagrodzeń przyczynami ekonomicznymi, ale słabe to tłumaczenie, my Pracownicy widzimy, że w sklepach w Polsce nie podejmuje się działań, które podniosłyby sprzedaż, a co za tym idzie – zysk, (brak Pracowników, brak towaru na hali sprzedaży a towar w magazynie, puste półki, itd).” – przekonują związkowcy.

Strona związkowa przypomina ponadto, że podczas spotkania w sprawie podwyżki wynagrodzeń pracodawca nie przedstawił żadnych danych świadczących o złej kondycji finansowej firmy, a jedynie ograniczył się do stwierdzenia, że brak środków finansowych na podwyżkę. Ten argument, zdaniem przedstawicieli pracowników, jest przez Tesco przytaczany od wielu lat.

„W naszej opinii Tesco od wielu lat pozoruje dialog ze związkami zawodowym, a w rzeczywistości nie chce w duchu dialogu i porozumienia dochodzić do consensusu z Pracownikami, w związku z tym zmuszeni byliśmy do podjęcia działania, które gwarantuje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.” – wyjaśniają przedstawiciele „Solidarności” w Tesco.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • mmmh 05.07.2019

    a kiedy strajk w biedronce????

  • kolp 05.07.2019

    Strajk a nie spór zbiorowy.

  • A.Szkliński 05.07.2019

    Roszczeniowa postawa pracowników Tesco może stanowić istotny problem dla firmy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.