13.04.2020/15:53

OBI nakazuje klientom kupowanie rękawiczek ogrodowych i ich dezynfekcję. Czy to legalne?

Redakcja serwisu moja-ostroleka.pl dostała od czytelników sygnał, że OBI Ostrołęka przed wejściem do sklepu zmusza klientów do zakupu rękawiczek ogrodowych. Płaci się za nie 1 zł i nie dostaje paragonu. Rękawiczki, które są częściowo materiałowe, kazano klientom przed wejściem do sklepu zdezynfekować. Czy to zgodne z prawem? Redakcja serwisu wyjaśniała wątpliwości klientów. 

Prośbę o weryfikację skargi i wyjaśnienia redakcja przesłała do sieci OBI. O zgodność z prawem działań sieci moja-ostroleka.pl zapytała też Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Andrzej Bednarczyk, Miejski Rzecznik Konsumentów w Ostrołęce wskazał, że to sklepy mają zabezpieczyć rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekcyjnie. W dodatku mają to zrobić bezpłatnie. Pobieranie opłat za rękawiczki jest niezgodne z przepisami.

Z kolei Agata Laskowska, koordynator ds. komunikacji OBI odpowiedziała serwisowi – oczywiście – dziękując za zgłoszenie i przyznając, że zaistniała sytuacja jest wynikiem błędnej interpretacji przepisów. „Opisana sytuacja była wynikiem błędnej interpretacji obowiązku noszenia rękawiczek, który wprowadziliśmy na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 31.03.2020 r. Według wytycznych nałożono obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych podczas zakupu towarów lub usług. Niestety, incydentalnie odnotowujemy sytuacje, kiedy chwilowo nie dysponujemy wystarczającą ilością rękawiczek, aby wesprzeć klientów w ich obowiązku. Tak też było w opisanej sytuacji. Osoba, która nie posiada rękawiczek, nie powinna być dopuszczona do realizacji zakupów: - brzmi tłumaczenie, które otrzymała redakcja.

Co więcej, OBI tłumaczy, że ogrodowe rękawiczki sprzedawało w „dobrej wierze”, aby klienci mogli dokonać zakupów, kiedy sklep nie jest w stanie zapewnić rękawiczek. „Intencją była pomoc klientowi, niestety w nieodpowiedni sposób, za co serdecznie przepraszamy. Jednocześnie potwierdzamy, że powiadomiliśmy pracowników, aby podobne sytuacje nie miały miejsca” – tłumaczy sieć zachęcając jednocześnie do zakupów online.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jac 14.04.2020

    Mają rację w OBI - to nie jest ich obowiązek żeby zapewniać rękawiczki skoro zapewniają płyn dezynfekcyjny. Klient który wybiera się do sklepu bez swoich rękawiczek powinien zostać ukarany mandatem

  • Dziad 13.04.2020

    LOL

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.