23.12.2021/09:46

Obniżka VAT na żywność to niewielkie pocieszenie. Roczna oszczędność na poziomie 85 zł

Komisja Europejska najprawdopodobniej zgodzi się na obniżenie do zera VAT-u na część produktów spożywczych. Jak wynika z wyliczeń, Polacy nie poczują wielkiej ulgi w portfelach.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Nickt 28.12.2021

  Posłuchajcie Kołodziejczaka z AgroUnii. Właśnie opowiedział o podwyżce cen nawozów o jedyne 500%... za tonę saletry potasowej płacił rok temu 960zł, dziś mówią mu ponad 5000zł za tonę i to nie są żarty. Mówi, że jak sytuacja nie wróci do normy to ziemniaki będą po 6-8zł/kg, a chleb po 10-15zł. Czy telewizja propagandowa coś wam o tym powie? Raczej nie. Tak samo jak nie mówią, że węgiel na kopalniach kosztuje tylko 500-600zł za tonę, ale nie da się go kupić bo wszystko jest eskportowane i to po niższej cenie. Tak rząd dba o Polskę i Polaków. Po prostu nowy ład. A będzie jeszcze lepiej.

 • Jotka 27.12.2021

  Ceny gazu +54%, ceny prądu +24%, co spowoduje że zarówno nasze rachunki i ceny w sklepach wzrosną. Tak więc to jedynie PR, a nie walka z wzrostem cen. Walczyć z wzrostem inflacji należało, gdy ta osiągnęła ponad 3%, a nie gdy jest dwukrotnie wyższa. I poprzez zwiększenie stóp procentowych, a nie zabiegi wizerunkowe.

 • Nickt 25.12.2021

  Nie wiem kto to liczył i jak ale niech się zastanowi i policzy raz jeszcze. Po pierwsze VAT 5% obowiązuje na właściwie większość artykułów, w tym wszystkie rodzaje mięsa, wędliny, a także sery i twarogi, owoce i warzywa, orzechy, pieczywo, wyroby cukiernicze, itp. itd. Także te 85zł to chyba jakiś żart bo wychodzi 7zł na miesiąc.

  No to niech pan redaktor z SE zastanowi się ile samego pieczywa kupuje przeciętna rodzina miesięcznie oraz ile jajek, twarogu, mleka, masła, mięsa, wędlin, warzyw i owoców, itp. W rodzinie 4-osobowej zwykły chleb 500g wystarcza z trudem na śniadanie i kolację na jeden dzień. Samych chlebów potrzeba ze 30 na miesiąc czyli te 5% to jest jakieś 4zł oszczędności na samym, najtańszym chlebie, a to jest jeden z najtańszych produktów. Policzmy jeszcze parę kg byle wędlin i parę kg mięsa na miesiąc (a to jest naprawdę bardzo skromne założenie jak na 4 osoby) to przy obecnych cenach mamy lekko kolejne 8zł oszczędności. Jak dojedziemy do końca listy zakupów zrealizowanych przez cały miesiąc, licząc jakieś minimum 400zł na osobę na żywność, to mamy 80zł miesięcznie oszczędności z tych 5% przy 4 osobach.

  A więc rocznie to jest 900-1000zł do przodu, a nie kuriozalne 85zł. A jeżeli ktoś wydaje więcej na osobę na jedzenie, np. 600zł lub więcej, to nietrudno wyliczyć, że taka rodzina oszczędzi rocznie nawet 1500zł na tych niepozornych 5% VAT.

  Nawiasem mówiąc przydałoby się obniżyć VAT na ryby bo 23% to jest przegięcie i nic dziwnego, że ryby takie drogie.

 • Luki 23.12.2021

  serwis weźmie za każda zmianę stawki vat 100zł od jednego urządzenia, znowu sklepy w plecy a koszty przerzucą na kupujących

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także