11.06.2020/10:38

Od kasjera do bohatera i… znów do kasjera [FELIETON]

Obok lekarzy, pielęgniarek czy kurierów, bohaterami pandemii nazywani byli często również kasjerzy. I słusznie. Czy pozostaną herosami w przyłbicach na dłużej? Niekoniecznie.

W okresie największego zagrożenia zakażeniem kasjerzy i sprzedawcy nie mogli, jak wielu reprezentantów tzw. klasy średniej, przejść na pracę zdalną. Mogli jednak, przytłoczeni stresem i przepracowani, masowo pójść na L4, lub zostać w domu z dziećmi (wszak 65 proc. z 1,3 mln osób zatrudnionych w handlu to kobiety) i skorzystać z zasiłku wychowawczego. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby nagle do pracy nie przyszło 100 tys. pracownic Biedronek, Lidli, Lewiatanów czy sklepów Abc? Chaos dopadłby nas w mgnieniu oka.

„New York Times” przedstawił niedawno ciekawe badania określające stopień podatności poszczególnych zawodów na zakażenie się koronawirusem w czasie pracy. Na jednym biegunie znaleźli się przedstawiciele profesji, w których fizyczna bliskość z innymi ludźmi jest na porządku dziennym – a więc personel medyczny, ale również kurierzy i sprzedawcy. Po przeciwnej stronie wykresu wylądowali… drwale i artyści.

Dlaczego o tym piszę? Bo wiele z zawodów o wysokim ryzyku zarażenia się potencjalnie śmiertelną chorobą, to zawody, w których zarobki są słabe lub bardzo słabe. Z danych portalu pracuj.pl wynika, że przeciętne wynagrodzenie kasjera-sprzedawcy wynosi w Polsce 2344 zł netto, a w handlu pracuje niemal jedna trzecia spośród około 1,5 mln osób pobierających płacę minimalną.

Owszem, w szczycie pademii sprzedawcy zatrudnieni w tej czy innej sieci mogli liczyć na kilkusetzłotowe premie za „wyjątkowe zaangażowanie w codzienną pracę”, ale nie zmienia to płacowych realiów. Chodzi mi o oddanie szeregowym pracownikom handlu należnego im szacunku, zwłaszcza teraz, w tak absurdalnej, nietypowej i przytłaczającej dla wielu sytuacji. Chodzi również o ich ekonomiczne docenienie. Mówiąc wprost – pandemia pokazuje jak nędznie ci, bez których przecież współczesny system społeczno-gospodarczy nie przetrwałby nawet tygodnia, zarabiają w zestawieniu z wagą wykonywanej przez nich pracy.

I na koniec jeszcze jedno – obawa o to, żeby z kasjerami nie stało się podobnie, jak z lekarzami czy pielęgniarkami. Gdy pracowali ponad siły w szpitalach, byli „herosami w przyłbicach”, organizowano dla nich specjalne akcje (dowożono posiłki, zbiorowo oklaskiwano). Teraz na część z nich wylewa się fala hejtu. Niestety, w erze wszechobecnych social mediów słowa potrafią ranić niczym nóż i bardzo niebezpiecznie skróciła się droga od bohatera do frajera w internetowym wpisie hejtera…

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Aszia 14.06.2020

  30 kwietnia dostałam wypowiedzenie byłam bohaterem a jestem ...???

 • Nita 12.06.2020

  Państwo powinno dać kasjerom dodatek za pracę,, z narażeniem zdrowia!!,, Wszystko dla Wszystkich się znajduje a dla nich nic, jeszcze najlepiej otworzyli by sklepy w niedziele, by było gdzie soapacerować,...

 • rnr 12.06.2020

  To prawda. Od początku wirusa uważałem, że największe ryzyko to czy sprzedawcy w sklepach wytrzymają i będą pracować. Chwała Bogu tak się stało, mimo ze były momenty sporego strachu w kraju. Dziękujemy.

 • Sabina 12.06.2020

  Ja ptacuje w polskiej siciowce i tylko raz dostalysmy premie 200 zl do reki W maju i czerwcu gola pensja

 • Sprzedawca ze Społem 11.06.2020

  Mam nadzieję, że w dużych sieciach jest inaczej. Ja pracuję w jednej ze społemowskich sieci w dużym mieście. Nasza firma od samego początku zadbała o nasze (czytaj: pracowników biura) bezpieczeństwo. Pierwszy tydzień kryzysu wyglądał mniej więcej tak. Obroty w sklepie 2-3 krotnie większe niż zwykle. Przez pierwszy tydzień zero zainteresowania ze strony biura. Zero kontaktu z biurem. Zero zainteresowania czy dajemy radę, czy potrzebny ktoś do pomocy na sklepie. Dostaliśmy premię ok 350 pln na rękę. W zasadzie to była raczej zapłata za nadgodziny. Czy to jest normalne?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.