12.07.2018/09:42

Od stycznia zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Poselski projekt zmian w przepisach będzie złożony po wakacjach, a nowe prawo wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Jedna ze zmian ma uregulować kwestię sklepów, mających status placówki pocztowej. Wiceminister Szwed zapewnił na antenie TVN24 BiS, że ustawodawca chce doprecyzować zapis dotyczący placówek pocztowych, tak aby sklepy nie wykorzystywały faktu, że świadczą niektóre usługi pocztowe do tego, by pracować w niedziele z zakazem handlu. Przypomnijmy, że taka sytuacja miała miejsce w przypadku części sklepów sieci Żabka. „Placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy” – podkreślił wiceminister Szwed.

Kolejna zmiana polegać będzie na doprecyzowaniu kwestii pomocy członków rodziny właściciela sklepu. Obecne brzmienie przepisów, które dopuszczają „okazjonalną i nieodpłatną” pomoc członków rodziny, budzi pewne wątpliwości.

Związkowcy z NSZZ Solidarność – inicjatorzy zakazu handlu w niedziele – domagają się ponadto wydłużenia zakazu handlu w niedziele w taki sposób, by przerwa w pracy sklepów zaczynała się o godz. 22:00 w sobotę i kończyła o 5:00 w poniedziałek. Wiceminister Szwed stwierdził jednak w programie „Bilans”, że jest to problem legislacyjny i że nie może zadeklarować, że te oczekiwania związkowców zostaną spełnione.

Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczasowym brzmieniem ustawy od 1 stycznia 2019 r. zakaz handlu w niedziele ulega rozszerzeniu i sklepy będą mogły pracować tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu.

Warto zwrócić uwagę, iż jeszcze pod koniec czerwca w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl wiceminister Szwed zapowiadał, że projekt nowelizacji poznamy „nie wcześniej niż na jesieni tego roku” i że nie zapadła jeszcze decyzja, czy będzie to projekt rządowy, czy poselski.

– Jeżeli będziemy chcieli wprowadzić zmiany w miarę szybko, to jednak zdecydujemy się na wersję poselską. Jeżeli nowelizacja nie dotyczyłaby zasadniczych zmian, to można by się pokusić o taką wersję. A jeżeli pojawią się kluczowe zmiany, to zostaną one wprowadzone w projekcie rządowym – mówił minister, ale nie chciał zagwarantować, że do końca roku poznamy projekt nowelizacji.

Wiceminister Szwed nie wykluczał ponadto, że zanim projekt nowelizacji ustawy zostanie złożony w sejmie, będą organizowane spotkania konsultacyjne, być może w październiku.

Czytaj więcej na tvn24bis.pl

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Azard 20.07.2018

  Daliby naprawdę spokój żabkom. I zamiast nowelizować ustawę, żeby jeszcze bardziej utrudnić życie przedsiębiorcom, to spojrzeliby by sobie panie i panowie posłowie głęboko w oczy i przyznaliby jak na spowiedzi: „ustawę o zakazie handlu spieprzyliśmy po całości”.

 • Ford 20.07.2018

  Żabek świadczą usługi pocztowe od lat, sam tam często odbieram przesłyki. Czepianie się ich teraz, że w ten sposób omijają ustawę o zakazie handlu w niedziele nie jest w porządku.

 • Elmo 20.07.2018

  Stacje benzynowe mogą handlować jadłem i napitkiem, żabka odbierać i przekazywac przesylki już nie. Czy tylko ja mam wrażenie, że za całą tą ustawą o zakazie handlu, wzniosłym słowami o ulżeniu ciężkiej doli pracowników kryje się zwykły interes, że jak jedni (żabka) nie będą mogli otworztć sklepu w niedziele to drudzy (choćby stacje) zarobią jeszcze więcej?

 • obywatel 16.07.2018

  BŁAZENADA!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.