28.08.2020/12:20

Oetker chce stworzyć potężną sieć restauracji o globalnym zasięgu

Grupa Oetker ujawniła, że ma ambitne plany rozwoju w branży gastronomicznej. Firma chce stworzyć sieć restauracji, która zasięgiem obejmie kilka kontynentów. Pierwszy oddział ma zostać otwarty w Kalifornii, gdy tylko sytuacja w USA się uspokoi – podaje „Lebensmittel Zeitung”.

Na celowniku Oetkera znalazły się Ameryka, Europa i Azja. Według „Lebensmittel Zeitung” plany ekspansji są już bardzo zaawansowane. Pierwszy z barów pod szyldem Pudu Pudu zostanie wkrótce otwarty w kalifornijskim Venice Beach. Jego uruchomienie opóźniają ograniczenia związane z koronawirusem.

Jak dowiedział się „Lebensmittel Zeitung”, w ciągu roku mają powstać kolejne trzy restauracje Pudu Pudu. W następnym roku planowanych jest pięć otwarć, a następnie co najmniej 20 otwarć rocznie. Strategia Oetkera zakłada ekspansję najpierw w USA. Jeśli Pudu Pudu odniesie tam sukces, restauracje sieci zostaną otwarte także w Europie i Azji.

Firma na razie nie chce komentować doniesień „Lebensmittel Zeitung”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także