31.08.2016/14:41

Ograniczenie handlu w niedziele: udało się zebrać aż 350 tys. podpisów

"Solidarności", innym związkom zawodowym oraz organizacjom kupieckim udało się zebrać ponad 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w środę w Gdańsku, podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Poruzumień Sierpniowych.

Portal wiadomoscihandlowe.pl już wcześniej potwierdził informację o tym, że faktycznie udało się przekroczyć granicę 100 tys. podpisów (tyle jest wymaganych, aby projektem zajął się parlament). Dziś rano zapowiadaliśmy, że do oficjalnego ogłoszenia tej informacji przez związkowców z "Solidarności" dojdzie właśnie w Gdańsku, w obecności przedstawicieli rządu i prezydenta.

Przypomnijmy, informacja o przekroczeniu 100 tys. zebranych podpisów podawana była w ostatnich tygodniach kilkukrotnie w różnych mediach, jednak za każdym razem przedstawiciele NSZZ "Solidarność" szybko ją dementowali. Oficjalne liczenie podpisów w katowickiej siedzibie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zaczęło się dopiero wczoraj i potrwać ma do czwartku, do północy. W piątek około południa przedstawiciele komitetu złożą listy z podpisami na ręce Marszałka Sejmu.

Przedstawiciele "Solidarności" przekazali w Gdańsku premier Beacie Szydło informację o wstępnych szacunkach liczby podpisów, jaką udało się zebrać pod obywatelskim projektem ustawy. Nie są to jeszcze ostateczne dane - związkowcy do północy czekać będą bowiem na listy z podpisami spływające drogą pocztową z różnych regionów Polski. Niektórzy z ich wysyłką zwlekali ponoć do samego końca.

Jeszcze pod koniec lipca Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej "S" i zarazem pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl twierdził, że "osobiście liczy na 200 tys. podpisów". W ostatnich dniach inne nasze źródła w komitecie mówiły, że bardziej realne wydaje się 150 tys. podpisów. Okazało się jednak, że w ostatniej chwili do biura komitetu wpłynęło mnóstwo dodatkowych list z podpisami z całego kraju i dzięki temu udało się zdobyć ponad 350 tys. podpisów (a i tak ok. 10 proc. podpisów zostało odrzuconych).

- My chcemy wolnych niedziel, ograniczenia handlu w niedziele, bo niedziela jest dla Boga i rodziny. (...)  Te podpisy, które złożymy 2 września, to nie koniec. Będziemy zbierali podpisy do momentu aż ta ustawa nie zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, żeby pokazać rządzącym, że to nie jest garstka ludzi, że to są miliony, które chcą, aby dzień święty święcić - powiedział Piotr Duda w środę w Gdańsku.

Prawo i Sprawiedliwość, które w kampanii wyborczej krytykowało PO i PSL za to, że te w czasie swoich rządów ignorowały obywatelskie projekty ustaw, niemal na pewno dopuści projekt ustawy autorstwa "Solidarności" do pierwszego czytania w Sejmie. Szanse na to, że handel w niedziele zostanie zakazany bądź ograniczony, wydają się całkiem spore, szczególnie po tym, jak pomysł poparty został przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. - Jedni tego chcą z różnych powodów, ja też tego chcę - stwierdził Kaczyński podczas czatu z internautami zorganizowanego przez jego partię.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Rich 02.09.2016

  No w końcu Niedziela ma być dla rodziny , a nie na spacery po hipermarketach, gdzie 50% klientów szweda sie jak smród po gaciach i wychodza bez zakupów lub z jedna rzeczą .

 • Rich 02.09.2016

  No w końcu Niedziela ma być dla rodziny , a nie na spacery po hipermarketach, gdzie 50% klientów szweda sie jak smród po gaciach i wychodza bez zakupów lub z jedna rzeczą .

 • Rich 02.09.2016

  No w końcu Niedziela ma być dla rodziny , a nie na spacery po hipermarketach, gdzie 50% klientów szweda sie jak smród po gaciach i wychodza bez zakupów lub z jedna rzeczą .

 • Żywiołakkkk 31.08.2016

  A po co oni będą dalej zbierać podpisy i robić z tego cyrk? Zebrali to zebrali, proszę bardzo, niech się posłowie teraz wypowiedzą.

 • NickFury 31.08.2016

  Gdzie ja teraz zrobię zakupy? :(((

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.