21.03.2020/17:49

Opłata śmieciowa do śmieci? Rząd odsuwa kolejne podatki dla przedsiębiorców. Nie ma wyboru

Pandemia pokrzyżowała plany nie tylko przedsiębiorców, pracowników, ale także rządu. Tak naprawdę pokrzyżowała plany większości ludzi na świecie. Tylko dziś prezydent Duda zapowiedział m.in. pomoc dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców w postaci zawieszenia płatności składek ZUS na 3 miesiące. Według zapowiedzi prezydenta państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Wcześniej okazało się, że na razie nie ma mowy o wprowadzeniu tzw. podatku od cukru a podatek od handlu także zszedł na dalszy plan.

Jeszcze kilka tygodni temu taki scenariusz byłby miodem na serce i kieszenie przedsiębiorców, dziś jednak trudno się z takiego scenariusza cieszyć, bo coraz więcej firm powoli znajduje się w dramatycznej sytuacji. Z powodu pandemii większość działalności z wyjątkiem tych, które mają na celu zapewnienie podstawowej egzystencji ludziom, została wstrzymana.

W tej sytuacji polski rząd wstrzymał zapowiedzi wprowadzania nowych opłat, których pobór w obecnych warunkach byłby bezcelowy i doprowadziłby do pobierania podatków i opłat, których redystrybucja pochłonęłaby część pieniędzy, które teraz są na wagę złota. Pobór i redystrybucja pieniędzy działa jak stary, ręczny młynek do kawy – im więcej mielimy, tym mniej zostaje w środku. W dodatku na pomoc dla pracodawców i pracowników rząd planuje wydać ok. 13 mld zł miesięcznie, więc liczy się każdy grosz.

Do premiera i kolejnych ministrów zwracają się drobni przedsiębiorcy, franczyzobiorcy, operatorzy i właściciele centrów handlowych, zakładów produkcyjnych, firm usługowych, instytucji sztuki – w zasadzie ciężko znaleźć grupę zawodową i branżę, która nie patrzyłaby w przyszłość z obawami.

Teraz do tych apeli dołącza kolejna branża. Eksperci zauważają, że może grozić nam kryzys na rynku odpadowym. Mówiąc wprost: branża śmieciowa w obecnej sytuacji nie radzi sobie z brakiem pracowników i chce, aby na najbliższe tygodnie zapomnieć o dodatkowych opłatach. Chce tymczasowego uchylenia zakazu składowania odpadów i odstąpienia od konieczności ich wcześniejszego sortowania w zakładach przetwarzania. Niestety, ale w warunkach pandemii pomysły o wdrożeniu gospodarki zamkniętej mogą spełznąć na niczym.

Trudności z segregacją odpadów mogą mieć także i osoby objęte kwarantanną, które nie powinny wychodzić z domu, więc ciężko spodziewać się, aby wychodziły kilka razy w tygodniu sortować śmieci lub prosić sąsiadów o wyniesienie 5 siatek z odpadami. Podobnie wygląda sytuacja w sklepach, gdzie obecnie oprócz zrywek, w koszach ląduje wiele rękawiczek foliowych jednorazowego użytku. W 3 Żabkach, które odwiedziłam w tym tygodniu pojawiły się informacje o konieczności stosowania jednorazowych foliowych rękawiczek. W jednej był nawet litrowy płyn do dezynfekcji rąk. Sprzedawcy także muszą korzystać z rękawiczek, ale już lepszej jakości. Pytanie, jak takie odpady w dzisiejszej sytuacji, segregować i kto ma to robić, jeśli potencjalnie są one siedliskiem koronawirusa.

Dlatego przedstawiciele branży wystosowali już apel do premiera i ministra klimatu prosząc o odroczenie restrykcyjnych przepisów na czas pandemii koronawirusa. Pod pismem podpisali się przedstawiciele Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami, Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych oraz Koalicji na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Konrad 23.03.2020

    ciekawe czy w takim razie obniżą nam opłaty za śmieci, skoro nie będą ich segregować tylko wywozić na składowiska!!! Znowu te firmy które odbierają śmieci będą zarabiać krocie naszym kosztem!!

  • D. 21.03.2020

    Ciekawe, jak uratujemy gospodarke i jakie nowe podatki beda po tej zarazie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.