18.03.2020/08:30

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców nabiera kształtów

Ustawa specjalna, która ma zagwarantować przetrwanie firmom w dobie pandemii koronawirusa, jest zapowiadana od jakiegoś czasu. „Gazeta Wyborcza” opublikowała część zapisów noweli.

Dziennik podaje, że jedną ze zmian ma być nowelizacja ustawy „o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Ma ona ułatwiać przechodzenie pracowników na pensje postojowe. Obecnie bowiem przy tym rozwiązaniu firmy muszą udowodnić, że od co najmniej sześciu miesięcy są w kryzysie - czyli odnotowały spadek obrotów, sprzedaży towarów lub usług o minimum 15 proc.

W szykowanej ustawie specjalnej ten obowiązek ma zniknąć. Źródło dziennika, które pracuje nad zapisami pakietu, informuje, że jeśli jeden z pracowników zachoruje w wyniku zakażenia koronawirusem, to cała firma będzie mogła przejść na postojowe.

Kolejną zmianą ma być odroczenie spłat składek ZUS. Wszystkie firmy będą mogły "zawiesić" ich opłacanie przez najbliższe trzy miesiące. Dotyczyć to ma także tych składek, których termin na opłatę już upłynął, a także tych, które są ustalone wspólnie z ZUS-em w układzie ratalnym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.