09.08.2020/16:29

Pandemia przycięła wydatki Europejczyków. Konsumenci w UE oszczędzają

Oszczędności w gospodarstwach domowych w UE odnotowano na poziomie w I kw. 2020 niższe niż rok wcześniej - 3,5 pp w porównaniu z I kw. 2019 r. - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Wszystkiemu winna jest pandemia.

Spośród państw członkowskich UE najwyższy roczny wzrost odnotowano w Słowenii (+7,7 pp), a następnie w Polsce. (+6,8 pp) i Hiszpanii (+6,7 pp)

Głównym powodem większych wydatków w UE jest wyraźny spadek wydatków na spożycie ostateczne gospodarstw domowych w ujęciu rok do roku (-1,7 proc.), w przeciwieństwie do ostatnich wzrostów na poziomie powyżej 2 proc. Stopa oszczędności gospodarstw domowych wzrosła we wszystkich państwach członkowskich UE, dla których dostępne są dane za I kwartał 2020 r.

Spośród państw członkowskich UE najwyższy roczny wzrost odnotowano w Słowenii (+7,7 pp), a następnie w Polsce. (+6,8 pp) i Hiszpanii (+6,7 pp). Z kolei najniższy wzrost odnotowano w Szwecji (+1,1 pp), Czechach (+2,0 pp) i Niemczech (+2,2 pp).
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także