28.10.2019/09:31

Paragony cyfrowe zastąpią paragony drukowane. Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem

Czy papierowe paragony fiskalne odejdą do lamusa? Jest na to szansa. To dlatego, że Ministerstwo Finansów rozpoczęło pracę nad przepisami, które wyeliminują konieczność drukowania paragonów. Po zmianach wystarczy, że sklepy wydadzą paragon w wersji cyfrowej.

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zauważa, że rozwiązanie o którym mowa jest czymś zupełnie innym, niż przepisy dotyczące kas online, na podstawie których paragony trafiają do Centralnego Repozytorium Kas.

Zmiany w podejściu do elektronicznych paragonów wprowadzane będą w Polsce dwuetapowo. Po pierwsze, już od stycznia 2020 r. sprzedawcy będą mogli przesyłać klientom paragony w formie cyfrowej. Odpowiednie przepisy wprowadzone zostaną poprzez nowelizację ustawy o VAT. Jak czytamy w "DGP", projekt zmian jest już gotowy.

Choć w styczniu wprowadzone zostaną e-paragony, to jednak sklepy w dalszym ciągu będą musiały drukować i wydawać klientom paragony w wersji fizycznej (resort tłumaczy, że kasy fiskalne aktualnie nie pozwalają na "ominięcie" druku paragonu). Ten obowiązek usunięty zostanie dopiero w drugim etapie zmian. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy on nastąpi. Wydaje się natomiast, że decyzja w sprawie kierunku przyszłych zmian została już przez MF podjęta.

Do likwidacji obowiązku drukowania paragonów konieczna będzie zmiana rozporządzenia o kasach rejestrujących. Według "DGP", projekt nowego rozporządzenia zakłada, że sprzedawca sam będzie decydował, w jaki sposób cyfrowy paragon zostanie dostarczony do klienta.

Czytaj więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • adaśśś 28.10.2019

    A co z reklamacją wadliwego towaru?!
    Na jakiej podstawie będą przyjmowane zwroty?!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.