26.05.2017/14:45

Parlamentarzyści dyskutowali o nałogach Polaków

Prawne aspekty wychowania w trzeźwości, szkody zdrowotne związane z używaniem alkoholu, a także rola parlamentarzystów w walce z nałogami – to tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas konferencji „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, która w piątek odbyła się w Sejmie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

- Alkoholizm to nie tylko wymiar indywidualnych tragedii, ale też sprawa wspólnoty narodowej, sprawa o wymiarze ogólnopaństwowym – podkreślił w swym wystąpieniu marszałek Sejmu.  Wspomniał również o uchwale podjętej 9 marca br. przez Sejm w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość narodu, w której to posłowie zaapelowali do rządu, samorządów, Kościołów, związków wyznaniowych i organizacji pozarządowych o podjęcie w 2017 r. systematycznych działań na tę rzecz. Ponadto, w dokumencie stwierdzono, że „w historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności. Pomijając szkody ekonomiczne, które dla każdego państwa niesie alkoholizm, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jest on również wymierzony w naszą wolność.  Tylko trzeźwy naród jest w stanie odpowiedzialnie zadbać o swoją przyszłość”.

Do pojęcia „wolności” nawiązał także arcybiskup Marek Jędraszewski. - Wolny jest ten, kto stanowi o sobie. A stanowienie o sobie przejawia się w dwóch wymiarach  życia człowieka: w samoposiadaniu i samoopanowaniu.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wskazał m.in. na skutki zdrowotne i społeczne alkoholizmu – choroby, zaburzenia psychiczne, przestępstwa, przemoc, bezrobocie i biedę. Podkreślił, że problem alkoholowy istnieje w dwóch aspektach: - Po pierwsze, jest potężna grupa, ponad pół miliona osób, uzależnionych a ponad 12 proc. Polaków, w różnych momentach swojego życia, częściej lub rzadziej, używa alkoholu w sposób niebezpieczny nie będąc uzależnionymi. To wszystko prowadzi do tragedii  we wszystkich obszarach życia.

O desktrukcyjnym wpływie nadmiernego spożywania alkoholu na rodzinę i całe społeczeństwo mówił też sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Jednocześnie zapewnił, że - Działania polskiego rządu idą w kierunku uświadamiania społeczeństwa, ale też mówienia o profilaktyce i dobrych przykładach.

Organizatorem wydarzenia był Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Konferencja wpisuje się w ogłoszony przez Sejm rok troski o trzeźwość narodu.

źródło: Sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.