20.04.2016/13:08

PepsiCo notuje wzrosty ... i spadki. Firma podtrzymuje prognozy na 2016 r.

Amerykański koncern uzyskał w pierwszym kwartale 3,5 proc. wzrost przychodów organicznych. Wzrosły także wypracowane marże. Firma podtrzymuje prognozy wzrostów na cały rok 2016

Zarząd firmy ogłosił w najnowszym raporcie kwartalnym wzrost przychodów organicznych o 3,5 proc. Zarazem jednak przychód netto, księgowany według GAAP (ang: Powszechnie Przyjęte Zasady Księgowości – standard obowiązujący w USA), zmniejszył się w stosunku do I kw. roku ubiegłego o 3 proc., głównie ze względu na różnice kursowe oraz dekonsolidację prowadzoną w Wenezueli. Wyniósł on 11,862 mld USD, wobec 12,217 mld USD w I kw. ub. r.

Zysk brutto praktycznie utrzymał się na tym samym poziomie 6,711 mld USD (rok wcześniej było 6,714 mld USD). Zysk operacyjny spadł w porównaniu do I kw. ub. r. o 10 proc., do poziomu 1,619 mld USD, z poziomu 1,797 mld USD.


Jednocześnie firma odnotowała wzrost marży brutto (core gross margin) o 130 punktów bazowych oraz wzrost marży operacyjnej (core operating margin) o 165 punktów bazowych. Powiększenie marży jest rezultatem wprowadzenia skutecznych strategii zarządzania przychodami oraz wdrożenia programów podnoszenia wydajności.
Dzięki wyważonej realizacji naszej agendy sprzedażowej oraz programów podnoszenia wydajności, w pierwszym kwartale uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne. Podjęte przez nas inicjatywy marketingowe oraz wprowadzane na rynek nowości to główne czynniki generujące solidny wzrost organiczny najważniejszych wskaźników. Z kolei koncentracja na podnoszeniu wydajności wszystkich naszych operacji przyczyniła się znacząco do zwiększenia podstawowej marży brutto. Mamy za sobą dobry początek roku i dzięki temu ze zwiększoną pewnością możemy oczekiwać realizacji naszych celów finansowych w 2016 r. – zapewniła prezes i szef RN firmy Indra Nooyi.

Prognozy na 2016 r.

Wyniki za pierwszy trymestr potwierdzają prognozy na cały rok. Spodziewany jest ok. 4-proc. wzrost przychodów organicznych, bez uwzględnienia dodatkowych przychodów z 53. tygodnia okresu rozliczeniowego. Te ekstra środki – które zwiększą raportowane przychody netto o ok. 1 proc. – będą reinwestowane w niektóre przedsięwzięcia prosprzedażowe oraz zwiększające wydajność. Generalnie, oszczędności wynikające z podnoszenia efektywności operacyjnej w całym roku szacowane są na 1 mld USD. Niższe mają też być wydatki korporacyjne, głównie dzięki mniejszym wydatkom emerytalnym. (kk)

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.