14.01.2020/11:23

Perpektywy dla eksporterów mięsa nie są różowe

Jak na tym tle wypada eksport wołowiny?

Polska wołowina jest eksportowana głównie na rynek wspólnotowy. Jesteśmy piątym, co do wielkości eksporterem wołowiny, co pokazuje że jest to dziś najbardziej stabilny rynek dla hodowców. Oferta naszych trzech konkurentów: USA, Australii i Kanady, jest logistycznie znacząco mniej wygodna dla handlu z krajami UE. Jednak to właśnie Amerykanie i Australijczycy konsumują statystycznie najwięcej mięsa na mieszkańca.

Podsumowując, jaki jest Pana zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz dla branży mięsnej na nadchodzące miesiące?

Ogólny trend na świecie zakłada ograniczanie spożycia mięsa. Jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli spojrzymy, że w ciągu ostatnich 50 lat spożycie mięsa na osobę wzrosło o 100 proc. Nisko przetworzone produkty mają dwa główne atrybuty, jakimi są jakość i cena. Jednak ze względu na stały wzrost kosztów produkcji w branży mięsnej, coraz trudniej jest walczyć ceną produktu. Dlatego sugerowałby odwrócenie trendu i poprawę jakości produktów, zarówno jeśli chodzi o wyroby na rodzimy rynek, jak i na eksport.

Tylko w produkcji drobiu jesteśmy w stanie konkurować ceną ze światowymi potęgami. Jednak otwarcie rynku UE na wyroby z Ukrainy zachwiało stabilnością branży. Największym odbiorcą polskiej wieprzowiny jest jej największy eksporter, czyli USA, co moim zdaniem jest wynikiem oferowania przez polskich producentów wyższej jakości wyrobów, niż te dostępne na amerykańskim rynku. Uważam, że w tym kierunku należy rozwijać produkcję wszystkich rodzajów mięsa.

Produkcja wołowiny natomiast jest obarczona ryzykiem ekologicznym, ponieważ coraz częściej zwraca się uwagę na ilość wytwarzanego w procesie hodowli CO2. W połączeniu ze spadkiem konsumpcji i wyższą świadomością ekologiczną na rynkach europejskich, które są naszym głównym odbiorcą, można spodziewać się tendencji spadkowej w spożyciu wołowiny. Zapominamy, że w krajach rozwiniętych coraz częściej świadomy konsument szuka wyrobów ekologicznych o wysokiej jakości. Cena jest tam drugorzędnym czynnikiem wyboru produktu.
 

V Kongres Mięsny 2020 coraz bliżej!

O rynku mięsa i wędlin, a także o wyzwaniach dla branży będziemy dyskutować w gronie ekspertów 27 lutego

2020 roku w Sofitel Victoria w Warszawie

Kliknij i zarejestruj się już dziś!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.