06.06.2013/16:52

PIH: dyrektywa tytoniowa groźna dla gospodarki

Poprzez wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i slim zostanie utworzona luka popytowa, którą wypełnią produkty z szarej strefy. Regulacja ta nie będzie miała wpływu na poprawę zdrowia publicznego, będzie za to potężnym ciosem dla gospodarki – przestrzega Polska Izba Handlu.

Jak podaje PIH, obecnie nielegalny tytoń stanowi nawet 25 proc. całej konsumpcji, a proponowana przez Komisję Europejską zmiana tylko pogorszy sytuację. „Państwo po prostu odda przychody ze sprzedaży wyrobów tytoniowych przemytnikom, wprowadzenie zakazu dotknie jedynie legalny handel oraz zmniejszy wpływy budżetowe – 10 proc. całych przychodów państwa pochodzi za akcyzy za tytoń” – podaje PIH. W kwietniu br. Instytut Badania Opinii - Homo Homini na zlecenie Izby przeprowadził badania dotyczące zachowań konsumenckich po wejściu w życie przepisów. Wynika z nich, że 50 proc. badanych uważa, że przemyt papierosów jest problemem (aż 69 proc. ma w swoim otoczeniu osoby, które kupują produkty bez polskiej akcyzy), zaś proponowane przepisy mogłyby zwiększyć problemu czarnego rynku. Tak uważa aż 83 proc. badanych mieszkających przy wschodniej granicy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.