24.08.2018/11:09

PIP złożyła zażalenie na decyzję sądu w sprawie Biedronki czynnej w niedziele bez handlu

Państwowa Inspekcja Pracy złożyła zażalenie na decyzję sądu, który uznał, że sklep Biedronka w Świeciu jest zlokalizowany na dworcu autobusowym i może pracować w niedziele. Inspekcja jest zdania, że w tym miejscu nie ma dworca – relacjonuje Fakt.

Sąd Rejonowy w Świeciu wydał w połowie sierpnia korzystną dla Jeronimo Martins Polska decyzję, uznając, że sklep Biedronka znajduje się na dworcu i w związku z tym, zgodnie z prawem, może być czynny w dni objęte ustawą o ograniczeniu handlu. Z decyzji cieszą się przedstawiciele sieci, którzy na podstawie orzeczenia sądu zdecydowali się otworzyć placówkę w kolejną niedziele bez handlu – 19 sierpnia – czytamy w Fakcie.

Państwowa Inspekcja Pracy jest jednak zdania, że w przedmiotowej lokalizacji nie ma dworca, wisi tylko zapomniany szyld. W obiekcie brak jednak kas biletowych, poczekalni i dyspozytorni. Pasażerowie czekają na autobusy na zewnątrz, a bilety mogą kupować u kierowców. W związku z tym PIP złożyła zażalenie na decyzję sądu, który musi ponownie rozpatrzyć sprawę – podsumowuje Fakt.

Czytaj więcej na fakt.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • OKO Press 27.08.2018

    Zdaniem Sądu kasacyjnego, na terenie dworca autobusowego muszą zostać wyodrębnione przystanki komunikacyjne i to w liczbie większej aniżeli jeden, albowiem w definicji dworca jest mowa o przystankach. Wydaje się ten wymóg logiczny, skoro musi być w obrębie dworca bezkolizyjne i bezpieczne miejsce dla pasażerów wsiadających i wysiadających. Stanowisko to potwierdzają uregulowania ustawy - Prawo o ruchu drogowym, które nakazują przystanek oznaczyć odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 pkt 13), jak i określają szczególne zasady poruszania się w obrębie przystanku.

    Ponadto należy mieć na uwadze funkcje, jakie mają spełniać dworzec autobusowy i przystanek komunikacyjny. Dworzec ma być miejscem do odprawy pasażerów, a przystanek komunikacyjny - miejscem do wsiadania lub wysiadania pasażerów na danej linii komunikacyjnej.

    Podobne rozróżnienie między dworcem a przystankiem zawarte jest również w ustawie z dnia 6 września 2011 r. o transporcie d

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.