04.07.2019/09:25

PiS wycofuje się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na napoje owocowe

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział w Sejmie, że PiS zgłosi poprawkę, która pozostawi na obecnym poziomie stawkę VAT na napoje o zawartości soku owocowego min. 20 proc. – informuje serwis Money.pl. W planowanej nowej matrycy VAT stawka miał zostać podniesiona z obecnych 5 proc. do 23 proc.

Złożenie poprawki zapowiedział w Sejmie zarówno wicepremier Jacek Sasin, który poinformował, że „PiS zgłosi poprawkę, która sprawi że wszystkie napoje z polskich owoców będą z niższym VAT-em”, jak i poseł PiS Łukasz Schreiber, który zapewnił, że „na posiedzeniu komisji finansów publicznych PiS złoży poprawkę, która pozostawi VAT na poziom takim, jaki jest obecnie.” – relacjonuje Money.pl.

Przeciwko podwyższeniu VAT na napoje o zawartości soku owocowego min. 20 proc. protestowali posłowie opozycji, m.in. Genowefa Tokarska z PSL, Dorota Niedziela z PO oraz Jarosław Suchajko z Kukiz '15.

Przypomnijmy, że przeciw planom podwyższenia VAT na napoje owocowe od wielu miesięcy protestowała Krajowa Unia Producentów Soków, która w połowie czerwca opublikowała w tej sprawie list otwarty do premiera Morawieckiego.

Pomysł krytykowały też m.in. związki zawodowe i organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego, a także liczne środowiska biznesowe i eksperckie, w tym Warsaw Enterprise Institute, Instytut Staszica, a ostatnio także Instytut Jagielloński.

Plany podwyższenia VAT na napoje owocowe nie podobały się ponadto konsumentom.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.