01.06.2018/12:27

PKB szybko rośnie, ale nie brak niepokojących sygnałów [KOMENTARZ]

Wzrost PKB w istotnym stopniu wiąże się z dużym przyrostem zapasów w przedsiębiorstwach. Mocno spada eksport netto, a utrzymuje się wysoka dynamika importu – komentarz głównego ekonomisty BCC.

– Opublikowany 30 maja komunikat Głównego Urzędu Statystycznego pt. Wstępny szacunek PKB w I kw. 2018 r. przynosi dwie nowe, ważne informacje. Okazuje się, że w I kwartale br. miał miejsce duży przyrost zapasów wyrobów gotowych, półfabrykatów i surowców – o 1,9 pp. PKB. Bez tego przyrostu wzrost PKB w relacji rok do roku wyniósłby nie 5,2 proc., a tylko 3,3 proc. Jakiś przyrost zapasów był prawdopodobnie uzasadniony, ale tak duży przyrost może świadczyć o problemach po stronie popytu zagranicznego – wyjaśnia prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

– Istotnie, i to jest druga ważna informacja, w I kwartale miał miejsce silny spadek eksportu netto. Ten spadek obniżył dynamikę wzrostu PKB o 1,2 pp. Malejąca dynamika wzrostu PKB w strefie euro i Wielkiej Brytanii obniża wzrost eksportu, a silny wzrost popytu krajowego w Polsce podtrzymuje wysoką dynamikę importu. Z importem silnie skorelowane są wpływy z podatku VAT, więc – na krótką metę – pogorszenie bilansu handlowego jest dobrą wiadomością dla ministra finansów – dodaje prof. Gomułka.

Inwestycje w środki trwałe są w I kwartale zawsze umiarkowane, dużo niższe niż w IV kwartale roku. W relacji do PKB wynosiły tylko 12,2 proc., wobec 11,8 proc. rok temu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.