15.11.2018/16:09

Poczta Polska otwiera sortownię w Koszalinie w ramach budowy nowej architektury logistycznej

Poczta Polska uruchamia nową sortownię w Koszalinie dedykowaną obsłudze paczek. To kolejna tego typu inwestycja państwowej spółki. W tym roku została oddana do użytku nowa hala w Olsztynie oraz w Łodzi, a także nowa maszyna paczkowa w Zabrzu. Poczta postawiła na budowę nowej sieci logistycznej, która usprawni dostarczanie przesyłek. 

Nowa hala pozwoli na zwiększenie szybkości procesów i lepsze wykorzystanie taboru. Obecnie sortownia jest gotowa do obsługi 10 tys. paczek na dobę. W okresie najbliższego szczytu paczkowego sortownia planuje dzienną przepustowość 15 tys. paczek. Docelowa wydajność będzie wynosić do 20 tys. paczek na dobę. W nowym obiekcie będą realizowane procesy przeładunkowe, rozdziału i wydawania paczek do doręczenia. Zwiększona została liczba doków dystrybucyjnych z 2 do 8. Dodatkowo uruchomiono 4 doki do obsługi pojazdów wysokotonowych, co pozwoli na obsługę pojazdów 24 tonowych. W nowej hali będzie pracowało 45 pracowników, którzy obsługiwali paczki w dotychczasowej lokalizacji. W  funkcjonującym obecnie obiekcie przy ul. Zwycięstwa pozostanie obsługa listów.

– Oddanie do użytku nowej sortowni w Koszalinie jest szczególnie istotne przed zbliżającym się szczytem paczkowym, kiedy będziemy mieć do czynienia z rekordową liczbą nadawanych przesyłek. Inwestujemy w nową  infrastrukturę, ponieważ chcemy jeszcze lepiej obsługiwać rynek eCommerce i logistykę międzynarodową. Aby wizja stała się rzeczywistością, przebudowujemy sieć logistyczną. Dostosowujemy ją do obsługi nie tylko listów ale także paczek i przesyłek paletowych – mówi Sławomir Kondracki, dyrektor logistyki Poczty Polskiej w Gdańsku.

Docelowo w ramach nowej architektury logistycznej w kraju mają działać trzy sortownie regionalne i 50 lokalnych punktów przeładunkowych tzw. depotów, które będą skomunikowane z centralnym węzłem logistycznym. Poczta Polska chce zostać jednym z kluczowych liderów na krajowym i międzynarodowym rynku logistyki. Wraz z rozbudową elementów infrastruktury logistycznej pojawią się inwestycje w systemy informatyczne i flotę pojazdów.

Poczta Polska  w październiku uruchomiła w Zabrzu największą w naszej części Europy rozdzielczą maszynę paczkową, otworzyła nową halę sortowniczą w Olsztynie, sortownię przesyłek gabarytowych oraz magazyn ekspedycyjno-rozdzielczy przesyłek paletowych w Łodzi.  

Z danych Poczty Polskiej wynika, że sprzedaż najpopularniejszej usługi kurierskiej dedykowanej głównie klientom biznesowym e-commerce rośnie powyżej rynku, w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy 2018 roku wzrost wolumenów wyniósł ponad 19 proc. w porównaniu do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast o 23 proc. wzrósł wolumen paczek nadawanych przez klientów indywidualnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.