04.02.2020/16:39

Podatek cukrowy i od alkoholi o pojemności do 300 ml: projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła 4 lutego 2020 r. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów popularnie zwany podatkiem od cukru i opłatą od małpek.

Na napoje z dodatkiem substancji słodzących wymienionych w projekcie ma zostać nałożona dodatkowa opłata. Branża spożywcza szacuje, że ceny niektórych napojów może wzrosnąć o nawet 40 proc., natomiast według szacunków GIS ceny napojów słodzonych mogą wzrosnąć o około 10-20 proc.

W uzasadnieniu projektu podano, że „zasadniczym celem projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje zastosowane ze względu na swoje właściwości słodzące, substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. L 354 z 31.12.2008, s. 16 z późn. zm.), kofeiny, guarany lub tauryny.”

W projekcie ustawy przewidziano również opłatę od napojów alkoholowych, których objętość nie przekracza 300 ml. Potocznie ta opłata nazywana jest podatkiem od „małpek”.

„Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadza zmianę w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2277). Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Przewiduje się, że łączna opłata będzie odprowadzana w 50 proc. do gmin na terenie których odbywa się sprzedaż, a w połowie do NFZ.”

Wpływy z tytułu opłaty od napojów mają trafić do NFZ.  98 proc. tej kwoty zostanie przeznaczona na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, a 2 proc. wpływów pozostanie w dyspozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych, z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania. Z kolei wpływy z tytułu opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych będą odprowadzane w połowie do gmin, w połowie do NFZ.

W projekcie uwzględniono opłatę od reklam suplementów diety.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • PG 05.02.2020

    Portal branżowy powinien nieco bardziej zgłębić temat a nie wstawiać przedruki z PAP. Pokażcie jakieś przykłady, wejdźcie w szczegół co do asortymentu, zróbcie symulację jak się to przełoży na ceny półkowe popularnych produktów.
    Ruszcie tyłki ;-)

  • Sc07 05.02.2020

    A jak wyglada to w przypadku eksporterow? Oni nie sa podmiotami wprowadzającymi towary do obrotu na terenie RP...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.