06.03.2020/16:33

Podatek cukrowy. Producenci napojów chcą interwencji prezydenta

Stanisław Bizoń, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego w imieniu przedstawicieli polskiego przemysłu rozlewniczego skierował do prezydenta Andrzeja Dudy i do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem dotyczącym tzw. podatku cukrowego.

Zdaniem producentów napojów, zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana wyhamuje rozwój polskich małych i średnich przedsiębiorstw, a także przyczyni się do ich zamknięcia, a w konsekwencji do utraty pracy przez tysiące pracowników.

W liście podkreślone jest, że głos najbardziej zainteresowanych, czyli producentów napojów, nie został uwzględniony w procesie ustawodawczym. Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego zwraca uwagę na prowizoryczne konsultacje dotyczące projektu oraz na brak przeanalizowania gospodarczych i społecznych skutków podatku.

Podkreśla również koszty nowej ustawy jakie poniosą konsumenci, którzy za swoje napoje będą musieli płacić kilkadziesiąt procent więcej.

Stanisław Bizoń zaznacza również, że deklarowany przez twórców ustawy prozdrowotny cel nie może być osiągnięty w proponowany sposób. Podatek ma służyć obniżeniu sprzedaży wysokokalorycznych, słodzonych napojów. Należy jednak podkreślić, że ze średnio spożywanych rocznie przez statystycznego Polaka 51 kilogramów cukru zaledwie kilka kilogramów pochodzi z napojów. Wobec tego powoływanie się na dążenie do poprawy zdrowia konsumentów zdaniem autora listu i reprezentowanych przez niego polskich przedsiębiorców, traci sens.

Sprzeciw polskich producentów napojów wzbudza również bardzo krótki czas w jakim ustawa wchodzi w życie – vacatio legis ma wynosić zaledwie 3 miesiące. Nowy podatek jest także, jak podkreśla Prezes Stanisław Bizoń, kilkakrotnie wyższy niż największe stawki podobnej daniny w innych krajach Unii Europejskiej. Taka sytuacja obniża konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jurek2 09.03.2020

    Przecież Duda to sekretariat Nowogrodzkiej. On tylko podpisuje co mu zlecą. Takie pisma to do Kaczyńskiego

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.