16.09.2016/11:08

Podatek handlowy dla wszystkich firm handlowych?

Według części ekspertów, a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Komisja Europejska może uznać wprowadzony 1 września podatek od sprzedaży detalicznej za niedozwoloną pomoc publiczną. Co ciekawe w wyniku postępowania KE finalnie podatek może objąć nie tylko największe, ale wszystkie podmioty handlowe działające na polskim rynku.

- Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez państwo członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi - komentuje Łukasz Warmiński, partner w WTA Warmiński Tax Attorneys.

I wyjaśnia: - Niedozwolona pomoc publiczna to taka, która jest udzielana przez Państwo lub ze środków państwowych, powoduje iż dane przedsiębiorstwo uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku, ma charakter selektywny (uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów) oraz grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE.

Zdaniem Łukasza Warmińskiego, za wątpliwościami UOKIK stoją argumenty jasno wyrażone w uzasadnieniu ustawy. - Jeśli zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w stosunku do dużych firm ma wynikać z nałożenia na te ostatnie podatku (a tak w efekcie jest) to można się spodziewać reakcji ze strony Komisji UE. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana niż tylko treść uzasadnienia ustawy. Niemniej jednak z punktu widzenia art. 107 Traktatu. Do oceny bowiem pozostaje czy taki podatek ma wpływ na wymianę handlową między Państwami UE, a jeśli tak to w jakim stopniu. W tym zakresie Komisja Europejska ma wyłączną kompetencję to weryfikacji takiego naruszenia – mówi ekspert od prawa podatkowego.

Jednocześnie podkreśla, że istnienie w Polsce podatku od handlu w obecnym kształcie jest z punktu widzenia konkurencji, może być korzystne dla dużych podmiotów o ugruntowanej pozycji rynkowej. - Podatek ten bowiem wprowadza dla mniejszych podmiotów – obecnie zwolnionych z podatku – nową barierę wzrostową. Przekroczenie kwoty zwolnienia w niewielki sposób powoduje konieczność zapłaty podatku oraz obciążenia administracyjne, który mogą być znaczącym obciążeniem dla MSP. Dlatego ta kwestia jest wielowymiarowa – tłumaczy partner w WTA Warmiński Tax Attorneys.

- W tym kontekście, jeśli w efekcie sporu z Komisją Europejską, dojdzie do nałożenia podatku na wszystkich podatników dokonujących sprzedaży detalicznej dla dużych przedsiębiorców nie będzie to złą informacją – podsumowuje ekspert.

Podatek od sprzedaży detalicznej:Podatek od handlu jest oparty jest na progresywnej skali podatkowej a także zawiera zwolnienie podatkowe. Podatnicy, którzy nie  miesięcznie nie przekraczają 17 milionów złotych, są z niego zwolnieni. Dla tych, których podstawa opodatkowania nie przekracza 170 milionów - wynosi 0,8 procent. Po przekroczeniu powyżej skali obowiązuje stawka 1,4 procent.

Czytaj także:
Podatek handlowy upadnie? Ujawniamy korespondencję Polski z Komisją Europejską!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.