Podatek od mięsa w UE ma dać 32 mld euro do 2030 r. Ruszają konsultacje daniny
Koalicja TAPP doradza, aby dochody zostały wykorzystane na rzecz rolników (31-46 proc.), niższe stawki VAT i dotacje konsumenckie na warzywa i owoce (22-36 proc.), na rzecz gospodarstw domowych o niskich dochodach (19 proc.) oraz na wsparcie dla krajów rozwijających się w celu podwojenia rezerwatów przyrody/leśnictwa, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i dostosowania się do zmian klimatu (12 proc.).
Jak mówi Philip Mansbridge, dyrektor ProVeg International w Wielkiej Brytanii, jednego z członków Koalicji TAPP, "nadszedł czas, abyśmy podjęli zdecydowane działania w zakresie polityki dotyczącej wpływu białka zwierzęcego na środowisko, którego cena jest sztucznie utrzymywana na zbyt niskim poziomie przez zdecydowanie zbyt długi czas". - Mamy tu rozwiązanie, które jest sprawiedliwe dla rolników i wspiera przejście na system żywności oparty w większym stopniu na roślinach, którego tak pilnie potrzebujemy, jeśli poważnie myślimy o łagodzeniu zmian klimatu - komentuje Mansbridge.
Raport przedstawia skalę możliwych oszczędności w zakresie ochrony środowiska. Według pomysłodawców, "uczciwe ceny mięsa w Europie" mogą doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 nawet o 120 milionów ton rocznie. Odpowiada to całkowitej emisji CO2 z czterech państw członkowskich UE: Irlandii, Danii, Słowacji i Estonii, oraz prawie 3 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE.
Dyrektor Koalicji TAPP Jeroom Remmers zapewnia, że "jeśli spożycie mięsa w UE zmniejszy się, a spożycie białka roślinnego wzrośnie, zmniejszą się również koszty opieki zdrowotnej, ponieważ Europejczycy spożywają około 50 proc. więcej mięsa, niż rekomenduje się w zaleceniach żywieniowych", a tym samym "możemy również zaoszczędzić miliardy euro rocznie dzięki niższym kosztom opieki zdrowotnej".
W środę w Parlamencie Europejskim Jeroom Remmers "przekaże symboliczne czeki przedstawicielom rolników (10-15 mld euro rocznie) i konsumentów (7-12 mld euro rocznie) na dotacje/niższy VAT na warzywa, owoce i żywność roślinną oraz 6 mld euro dla gospodarstw domowych o niskich dochodach". - Dla krajów rozwijających się dostępny jest czek w wysokości 4 mld EUR. Gdyby przyznano 15 mld EUR rocznie 2,5 mln rolników w UE, dochody wzrosłyby o 6 000 EUR rocznie - twierdzą pomysłodawcy.
Czym jest Koalicja TAPP (True Animal Protein Price Coalitie)? Jej przedstawiciele twierdzą, że w skład grupy wchodzą "wiodące organizacje rolnicze, zdrowotne i ekologiczne". Koalicja powstała w 2018 r. w Holandii, a od czerwca 2019 r. działa jako fundacja non-profit. Na stronie internetowej TAPP wymienieni są tacy partnerzy jak Friends of the Earth, Animal Coalition, Climate Neutral Group, czy Proveg Netherlands.
3 komentarze
-
04.02.2020
czyli ok.15zł za kilogram?pewnych pomysłów nawet nie ma sensu krytykować
-
04.02.2020
A ja proponuję podatek od produkcji samochodów (głównie niemieckich i francuskich).
-
03.02.2020
(komentarz niezgodny z regulaminem forum)
1