21.10.2020/16:29

Podatek od sprzedaży detalicznej może okazać się dla części sieci handlowych nie do udźwignięcia [Komentarz do opinii rzecznik generalnej TSUE]

Juliane Kokott rzecznik generalna TSUE w przedłożonej w czwartek (15 października) opinii zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji Europejskiej i utrzymał w mocy wyrok Sądu UE ws podatku od sprzedaży detalicznej, który jej zdaniem nie naruszają prawa Unii Europejskiej w zakresie pomocy państwa. Zdaniem przedstawicieli handlu jeśli sąd podzieli to stanowisko, to decyzja będzie miała bardzo negatywne skutki dla branży dystrybucyjnej w Polsce.

Należy podkreślić, że opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podkreśla fakt, że opinia Rzecznika Generalnego nie przesądza o decyzji TSUE. - Czekamy na ostateczny wyrok - mówi Renata Juszkiewicz, licząc na to, że sąd UE jednak stanie po stronie KE, a tym samym polski rząd nie będzie mógł wprowadzić nowej daniny.

Jednak warto dodać, że poglądy przedstawiane w opinii rzecznika generalnego często pokrywają się z późniejszymi wyrokami Trybunału Sprawiedliwości. Nie wiemy jeszcze, kiedy wydany zostanie wyrok ws. polskiego podatku handlowego, jednak tempo rozpatrywania spraw przez TSUE pozwala przypuszczać, że nastąpi to albo w końcówce 2020 r., albo na początku przyszłego roku (rozprawa w TS odbyła się 1 września br.).

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji wskazuje, że podatek od handlu detalicznego osłabi pozycję wielu przedsiębiorstw handlowych, co będzie miało wpływ na  strukturę rynku sprzedaży detalicznej.

Nowa danina przełoży się na marże w handlu, które są – jak podkreśla szefowa POHiD - na bardzo niskim poziomie, aby utrzymać maksymalnie niskie ceny dla konsumentów. Wielu ekspertów wskazuje, że nowy podatek uderzy nie tylko w sytuację sieci handlowych, ale przełoży się na biznesy dostawców oraz wysokość ceny, którą konsument będzie musiał zapłacić za kupowany produkt w sklepie.

Renata Juszkiewicz wskazuje także, że pandemia mocno nadwyrężyła kondycję wielu przedsiębiorstw handlowych, a nowy podatek może te problemy jeszcze pogłębić. - Wiele  formatów, a w szczególności non food, dotkliwie odczuło skutki COVID-19. Firmy handlowe nie odrobiły strat. Wyzwaniem jest kolejna fala pandemii i wiele niewiadomych związanych z ograniczeniami. Jest szereg obciążeń fiskalnych, a nowa danina może okazać się dla części firm nie do udźwignięcia. Według analityków rynku należy spodziewać się wzrostu cen,  zmian asortymentowych i osłabienia kanałów dystrybucji dla polskich producentów – tłumaczy prezes POHiD.

Przypomnijmy, że w maju 2019 r. Polska wygrała z Komisją Europejską w sprawie podatku handlowego przed Sądem UE. KE odwołała się jednak od wyroku, który anulował jej dwie decyzje z 2016 r., zmuszające Polskę do wycofania się z podatku od sprzedaży detalicznej.

Warszawa liczy na to, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości będzie podobny i otworzy Polsce drogę do pobierania podatku handlowego. W projekcie budżetu na 2021 r. rząd założył wpływy z tej daniny na poziomie ok. 1,5 mld zł.

Progresywnie skonstruowanego podatku, który miał obowiązywać od września 2016 r. i być płacony przez ok. 100 największych detalistów w Polsce, do dziś nie zapłacił nikt. Ustawa przewiduje dwie stawki podatku: 0,8 proc. i 1,4 proc. Pierwsza dotyczyć ma przychodów między 17 mln a 170 mln zł miesięcznie, druga - powyżej 170 mln zł miesięcznie. Przedsiębiorstwa, w których przychody ze sprzedaży detalicznej wyniosą mniej niż 17 mln zł w miesiącu, byłyby całkowicie zwolnione z podatku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także