Podatkiem handlowym zajmie się Trybunał Konstytucyjny?
Konfederacja Lewiatan zaapelowała w czwartek do prezydenta o to, by ten rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem prewencyjnym o sprawdzenie zgodności ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej z konstytucją, bądź z wnioskiem do Sejmu o ponowne rozpatrzenie ustawy.
Przypomnijmy, ustawa o podatku handlowym jest już na samym końcu procesu legislacyjnego. Po uchwaleniu przez Sejm 6 lipca i po akceptacji przez Senat 22 lipca bez poprawek, ustawa przekazana została 25 lipca do podpisu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Przepisy ustawy mają zacząć obowiązywać 1 września br.
Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku podkreśla, że istnieją poważne wątpliwości co do zgodności kluczowych regulacji zawartych w ustawie z konstytucją oraz z prawem unijnym. Wątpliwości organizacji budzą "niejasne" przepisy dotyczące podmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawek podatku. Ponadto, zdaniem Konfederacji Lewiatan, vacatio legis określone w ustawie jest "stanowczo za krótkie".
- Ustawa nie zapewnia podatnikom odpowiedniego czasu na przygotowanie się, ingerując w sferę ich praw i wolności, naruszając zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - uważają przedstawiciele organizacji.
Konfederacja zwraca uwagę na fakt, że w piśmie skierowanym na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda wskazał, że strona społeczna Rady Dialogu Społecznego, czyli wszystkie reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców, pomimo różnic w ocenie zasadności wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej oraz jego skutków, zgodziła się w trzech istotnych kwestiach.
Kwestia 1: Podatek od sprzedaży detalicznej powinien być podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, ze względu na duże wahania sprzedaży w poszczególnych miesiącach i kwestie techniczne, np. rozliczanie zwrotów.Kwestia 2: Vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków, w tym wdrożenia i przetestowania nowych programów informatycznych.Kwestia 3: Wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej powinny zostać definitywnie rozstrzygnięte przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, aby uniknąć dwukrotnej destabilizacji relacji handlowych w przypadku konieczności wycofania lub istotnej zmiany nowego podatku.
Konfederacja Lewiatan podkreśla też, że wątpliwości zgłaszane przez Radę Dialogu Społecznego dotyczące zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej znalazły potwierdzenie w opinii ministra spraw zagranicznych o zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej.
- Niestety pomimo poważnych wątpliwości co do zgodności ustawy z prawem UE, zgłoszonych przez stronę społeczną Rady Dialogu Społecznego, ustawa została uchwalona w kontrowersyjnym kształcie - ubolewa organizacja. - Oznacza to, że ewentualne zakwestionowanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprowadzenia w Polsce podatku od sprzedaży detalicznej spowoduje nie tylko brak możliwości dalszego pobierania tej daniny, ale także zwrot z odsetkami kwot już wpłaconych do budżetu. W konsekwencji, uwzględniając powyższe oraz potencjalne odszkodowania, których zażądają podatnicy, narazi to budżet na ogromne straty w miejsce oczekiwanych wpływów - ostrzega Konfederacja Lewiatan, dodając, że w takim wypadku dojdzie do kolejnej destabilizacji relacji handlowych, uciążliwej i kosztownej dla przedsiębiorstw, ich dostawców oraz konsumentów.
2 komentarze
-
01.08.2016
To wstyd i hańba dla Polski to bezprawie i łamanie wolności do jakiego się posuwa bolszewicka partia mająca w swojej nazwie prawo i do tego sprawiedliwość. Nazwa tej partii to wyjątkowa hipokryzja i obłuda
-
29.07.2016
Trybunał Konstytucyjny się nim nie zajmie bo jest zablokowany przez Beatę Szydło, która nie publikuje wyroku od TK od 150 dni. Także tego.
5