29.07.2016/10:55

Podatkiem handlowym zajmie się Trybunał Konstytucyjny?

Konfederacja Lewiatan zaapelowała w czwartek do prezydenta o to, by ten rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem prewencyjnym o sprawdzenie zgodności ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej z konstytucją, bądź z wnioskiem do Sejmu o ponowne rozpatrzenie ustawy.

Przypomnijmy, ustawa o podatku handlowym jest już na samym końcu procesu legislacyjnego. Po uchwaleniu przez Sejm 6 lipca i po akceptacji przez Senat 22 lipca bez poprawek, ustawa przekazana została 25 lipca do podpisu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Przepisy ustawy mają zacząć obowiązywać 1 września br.

Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku podkreśla, że istnieją poważne wątpliwości co do zgodności kluczowych regulacji zawartych w ustawie z konstytucją oraz z prawem unijnym. Wątpliwości organizacji budzą "niejasne" przepisy dotyczące podmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawek podatku. Ponadto, zdaniem Konfederacji Lewiatan, vacatio legis określone w ustawie jest "stanowczo za krótkie".

- Ustawa nie zapewnia podatnikom odpowiedniego czasu na przygotowanie się, ingerując w sferę ich praw i wolności, naruszając zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - uważają przedstawiciele organizacji.

Konfederacja zwraca uwagę na fakt, że w piśmie skierowanym na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda wskazał, że strona społeczna Rady Dialogu Społecznego, czyli wszystkie reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców, pomimo różnic w ocenie zasadności wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej oraz jego skutków, zgodziła się w trzech istotnych kwestiach.

Kwestia 1: Podatek od sprzedaży detalicznej powinien być podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, ze względu na duże wahania sprzedaży w poszczególnych miesiącach i kwestie techniczne, np. rozliczanie zwrotów.Kwestia 2: Vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków, w tym wdrożenia i przetestowania nowych programów informatycznych.Kwestia 3: Wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej powinny zostać definitywnie rozstrzygnięte przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, aby uniknąć dwukrotnej destabilizacji relacji handlowych w przypadku konieczności wycofania lub istotnej zmiany nowego podatku.

Konfederacja Lewiatan podkreśla też, że wątpliwości zgłaszane przez Radę Dialogu Społecznego dotyczące zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej znalazły potwierdzenie w opinii ministra spraw zagranicznych o zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej.

- Niestety pomimo poważnych wątpliwości co do zgodności ustawy z prawem UE, zgłoszonych przez stronę społeczną Rady Dialogu Społecznego, ustawa została uchwalona w kontrowersyjnym kształcie - ubolewa organizacja. - Oznacza to, że ewentualne zakwestionowanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprowadzenia w Polsce podatku od sprzedaży detalicznej spowoduje nie tylko brak możliwości dalszego pobierania tej daniny, ale także zwrot z odsetkami kwot już wpłaconych do budżetu. W konsekwencji, uwzględniając powyższe oraz potencjalne odszkodowania, których zażądają podatnicy, narazi to budżet na ogromne straty w miejsce oczekiwanych wpływów - ostrzega Konfederacja Lewiatan, dodając, że w takim wypadku dojdzie do kolejnej destabilizacji relacji handlowych, uciążliwej i kosztownej dla przedsiębiorstw, ich dostawców oraz konsumentów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Ansatazy 01.08.2016

    To wstyd i hańba dla Polski to bezprawie i łamanie wolności do jakiego się posuwa bolszewicka partia mająca w swojej nazwie prawo i do tego sprawiedliwość. Nazwa tej partii to wyjątkowa hipokryzja i obłuda

  • ziąą 29.07.2016

    Trybunał Konstytucyjny się nim nie zajmie bo jest zablokowany przez Beatę Szydło, która nie publikuje wyroku od TK od 150 dni. Także tego.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.