12.05.2020/14:58

Podpiwek kujawski w rejestrze chronionych ograniczeń geograficznych

Komisja Europejska zatwierdziła wnioski o rejestrację polskiego „Podpiwka kujawskiego” w rejestrze chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).

„Podpiwek kujawski” to napój na bazie zbóż, koloru ciemnobrązowego, gazowany, fermentowany, słodzony i bezalkoholowy, którego głównymi składnikami są: palone ziarna jęczmienia, mielony korzeń cykorii oraz chmiel aromatyczny. Jest on produkowany w województwie kujawsko-pomorskim i sprzedawany w formie gotowego do spożycia napoju lub mieszanki w stanie suchym, do przygotowania napoju samodzielnie w domu.

Chronione Oznaczenie Geograficzne oznacza nazwę regionu albo konkretnego miejsca używaną do opisu produktu rolnego lub środka spożywczego pochodzącego z konkretnego miejsca albo kraju. Taki wyrób musi posiadać odpowiednią jakość i cechy przypisywane konkretnemu regionowi. Jego produkcja może odbywać się tylko na ściśle określonym obszarze. Obecnie w ten sposób chronionych jest ponad 1450 produktów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Radek 12.05.2020

    Brawo Bakalland!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.