27.04.2020/15:47

POFOG nie zaprzestaje obrony płatności gotówkowych. Trwa wymiana pism z GIS

Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki apelowała w ubiegłym tygodniu do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o zaprzestanie zniechęcania do posługiwania się gotówką. GIS odpowiedział, ale treść repliki nie do końca satysfakcjonuje przedstawicieli branży. Jednak cieszą się z „zmiany oficjalnego przekazu”.

Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki przekonywała w piśmie do Głównego Inspektora Sanitarnego, że płatności gotówkowe nie wiążą się z większym ryzykiem zakażenia koronawirusem niż płatności bezgotówkowe. Organizacja wezwała urząd, aby przestał zachęcać konsumentów do korzystania z gotówki.

W odpowiedzi zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Izabela Kucharska, stwierdza, że GIS nie zakazuje stosowania gotówki, a w swoich rekomendacjach odnosi się do znanych faktów naukowych potwierdzających, iż na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie.

POFOG uznał tę odpowiedź za „zdecydowanie niesatysfakcjonującą” i powtórnie przedstawił szereg argumentów, które mają wskazywać na bezpieczeństwo epidemiologiczne posługiwania się gotówką.

„Zwracamy uwagę, że w naszym piśmie nie odnosiliśmy się w żaden sposób do kwestii zakazywania przez Główny Inspektorat Sanitarny posługiwania się gotówką, a jedynie do faktu zachęcania do jej unikania.

W pełni zgadzamy się z przytoczonym przez Państwa faktem, iż na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. To samo odnosi się jednak również do telefonów komórkowych, kart, terminali płatniczych, potwierdzeń wykonywanych transakcji, paragonów fiskalnych i wielu innych przedmiotów, których unikania jednak Państwo nie rekomendujecie. (…)

Aktualnie wiadomo już, że istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że ryzyko zarażenia się korona-wirusem przez gotówkę nie jest wyższe niż ryzyko związane z posługiwaniem się innymi metodami płatności. Brak jest jakichkolwiek podstaw naukowych skłaniających do zachęcania do unikania płatności gotówkowych.” – czytamy w drugim piśmie POFOG.

Przedstawiciele branży obsługi gotówki odnotowują jednak z satysfakcją, że GIS zaczął już zmieniać swój przekaz w sprawie ryzyka sanitarnego, związanego z płaceniem gotówką. Przywołują niedawną wypowiedź rzecznika GIS, Jana Bodnara, który odpowiadając na pytania redaktorów portalu aleBank stwierdził:

„Ocena ryzyka dotycząca używania gotówki jest znana od lat. Oczywiście używanie karty też nie jest pozbawione ryzyka. Tak naprawdę wszystko sprowadza się na nawyku mycia rąk. Firmy z branży finansowej w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu powinny włączyć się w kampanie edukacyjne dotyczące higieny rąk”.

Jak się wydaje, obie strony korespondencji wydają się zgodne co do faktu, że wciąż brak jest jednoznacznego rozstrzygnięcia, czy w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 rzeczywiście istnieje znacząco wyższe, realne ryzyko zarażenia się poprzez gotówkę niż w przypadku innych metod płatności. Badania związane z tą kwestią nie są jeszcze zakończone.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.