03.10.2016/10:54

Polacy nadużywają zwolnień chorobowych

Według danych ZUS-u w 2015 r. Polacy spędzili na zwolnieniach z tytułu choroby własnej 266 milionów dni. Rok temu było to nieco ponad 252 miliony.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

3 komentarze

 • BasiaT. 23.01.2017

  Nawet nie wiedziałam, że pracownicy mogą aż tak nadużywać absencji chorobowej. Chociaż patrząc z drugiej strony to wiele kobiet, które ledwo zajdą w ciążę to szybko rezygnują z pracy. Biorą chorobowe. Myślę, że nie w każdym przypadku takie podejście ma jakiekolwiek uzasadnienie. Czasami absencja chorobowa wynika z lenistwa.

 • Ludek 13.01.2017

  U nas w firmie (branża logistyczna) szefostwo też wynajęło firmę zewnętrzną do weryfikacji tego w jaki sposób pracownik spędza czas na L4. Czy faktycznie siedzi w domu i odpoczywa - czy wyjechał na wakacje bądź zajmuje się w tym czasie inną pracą. I co? I ilość absencji spadła o połowę :)

 • marek 26.10.2016

  Jeżeli jednostki idą na uzasadnione chorobowe to nie jest to problem. Problem zaczyna się wtedy, gdy np 30% pracowników idzie na zwolnienia lekarskie. Zwykle jest pewien odsetek osób które symulując... Ale można to sprawdzić, jeżeli nie przy pomocy ZUS to można też wynająć prywatną firmę taką jak chociażby conperio. Specjalizują się oni w obiektywnym przeprowadzaniu kontroli l4. Poniesione nakłady bardzo szybko się zwracają.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.