03.10.2016/10:54

Polacy nadużywają zwolnień chorobowych

Według danych ZUS-u w 2015 r. Polacy spędzili na zwolnieniach z tytułu choroby własnej 266 milionów dni. Rok temu było to nieco ponad 252 miliony.

Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2015 roku wyniosła 195 mln zł. Świadczy to o nadużywaniu zwolnień związanych z absencją chorobową.

Problem jest na tyle niepokojący, że ZUS postanowił wprowadzić e-zwolnienia, których celem ma być zniwelowanie albo przynajmniej ograniczenie do minimum nielegalnego wykorzystywania świadczeń chorobowych. Nieuzasadnione zwolnienia według ZUS-u stanowią nawet 12% spośród wszystkich przedłożonych przez pracowników.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • BasiaT. 23.01.2017

    Nawet nie wiedziałam, że pracownicy mogą aż tak nadużywać absencji chorobowej. Chociaż patrząc z drugiej strony to wiele kobiet, które ledwo zajdą w ciążę to szybko rezygnują z pracy. Biorą chorobowe. Myślę, że nie w każdym przypadku takie podejście ma jakiekolwiek uzasadnienie. Czasami absencja chorobowa wynika z lenistwa.

  • Ludek 13.01.2017

    U nas w firmie (branża logistyczna) szefostwo też wynajęło firmę zewnętrzną do weryfikacji tego w jaki sposób pracownik spędza czas na L4. Czy faktycznie siedzi w domu i odpoczywa - czy wyjechał na wakacje bądź zajmuje się w tym czasie inną pracą. I co? I ilość absencji spadła o połowę :)

  • marek 26.10.2016

    Jeżeli jednostki idą na uzasadnione chorobowe to nie jest to problem. Problem zaczyna się wtedy, gdy np 30% pracowników idzie na zwolnienia lekarskie. Zwykle jest pewien odsetek osób które symulując... Ale można to sprawdzić, jeżeli nie przy pomocy ZUS to można też wynająć prywatną firmę taką jak chociażby conperio. Specjalizują się oni w obiektywnym przeprowadzaniu kontroli l4. Poniesione nakłady bardzo szybko się zwracają.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.