30.11.2016/10:54

Polacy produkują słodycze dla Europy

Nasz kraj jest jednym z największych producentów słodyczy w Europie, produkcja wynosząca 700 tys. ton daje nam piąte miejsce w UE – pisze „Rzeczpospolita”.

W ujęciu ilościowym i wartościowym ponad trzy czwarte słodyczy z Polski trafia do UE. To jeden z naszych eksportowych hitów – słodycze są na pierwszym miejscu wysoko-przetworzonych produktów rolno-spożywczych, sprzedawanych za granicę. A w pierwszej połowie br. eksport zwiększył się o 7,2 proc. Z powodu niższych kosztów pracy oraz dużego rynku zbytu, w naszym kraju działają fabryki słodyczy globalnych firm takich jak Mondelez International, Mars oraz Nestle. I koncerny te cały czas inwestują, zwiększając produkcję.

Polacy wydają rocznie na słodycze około 10 mld zł, niespełna jedną dziesiątą wydatków na żywność – wynika z danych Nielsena, podanych przez „Rzeczpospolitą”. To dużo, ale gazeta podkreśla, że rentowność branży spada, m.in. ze względu na coraz większe nasycenie rynku, rosnące ceny surowców oraz presję cenową ze strony sieci handlowych. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.