01.03.2021/20:41

Polacy szukają kontrahentów w krajach europejskich. Pandemia zmieniła kierunki eksportu

Hiszpania, Czechy, Grecja, Belgia i Wielka Brytania to państwa, w których polskie firmy najczęściej szukały partnerów biznesowych w 2020 roku. Według danych Santander Trade, w ubiegłym roku  zainteresowanie rynkami zagranicznymi wzrosło czterokrotnie w porównaniu z 2019 rokiem.

Romana Kłysz-Rakowska, dyrektor Biura Handlu Zagranicznego Santander Bank Polska mówi, że polskie przedsiębiorstwa dysponują dużymi mocami produkcyjnymi, dla niektórych firm dotychczasowe rynki zbytu czy rynek wewnętrzny nie są już wystarczające. - Dlatego wiele polskich firm poszukuje możliwości ekspansji zagranicznej, a umiędzynarodowianie biznesu jest jednym z najsilniej widocznych trendów ostatnich lat – dodaje.

W 2020 roku w pierwszej piątce krajów, w których nasze firmy szukają kontrahentów znalazły się wyłączenie państwa europejskie. Na pierwsze miejsce wysunęła się Hiszpania, która rok wcześniej zajęła drugą lokatę. Dalej były Czechy, Grecja, Wielka Brytania i Belgia. W ubiegłorocznym zestawieniu TOP5 nie znajdziemy Brazylii i Chile czy Meksyku, które jeszcze w 2019 roku były silnym rynkiem eksportowym.

– Należy również zwrócić uwagę, że pandemia spowodowała zakłócenia w łańcuchach dostaw. Na skutek tego udział poszukiwania partnerów biznesowych w Europie i na świcie uległ zmianie - w 2019 roku stanowił 31 proc., zaś w 2020 65 proc. – wskazuje Robert Fedorowicz, ekspert handlu zagranicznego Santander Bank Polska

 

Gdzie polskie firmy najczęściej szukają partnerów biznesowych:

2019: Grecja, Hiszpania, Wielka Brytania, Brazylia, Chile/Meksyk

2020: Hiszpania, Czechy, Grecja, Wielka Brytania, Belgia

Gdzie zagraniczne firmy najczęściej szukają partnerów biznesowych:

2019: Hiszpania, Czechy, RPA, Brazylia, Japonia

2020: Korea Pd., Włochy, Hiszpania, Brazylia, Portugalia

Źródło: Santander Trade

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także