08.10.2019/11:22

Polacy zmienili zdanie o parówkach

Minęły już czasy, gdy parówki były postrzegane jako produkt gorszy od innych wyrobów wędliniarskich. Dziś żaden liczący się zakład mięsny nie zaryzykowałby wypuszczenia na rynek produktów z surowca o niepewnym pochodzeniu. Dobre parówki mają wysoką zawartość mięsa, krótki skład i nie zawierają mięsa oddzielanego mechanicznie.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Specjalną cenę promocyjną do dnia startu Retail & FMCG Congress;
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • erazm 13.10.2019

    Konia z zrzedem za wskazanie polskich parowek nadajacych sie do jedzenia, czyli: nieprzesolonych, w naturalnej oslonce, ktora chrupie pod zebami, ze zmniejszona zawartoscia tluszczu. Slowem: kiedy polska branza dotrze do obecnych standartow zachodnich?

  • kj 08.10.2019

    Pierwsze zdanie, Pani z Indykpol Brand ma rację, jednak mogłaby się przyjrzeć parówkom i innym wyrobom pod marką Indykpol - jedne z gorszych składów na rynku, omijam tę markę szerokim łukiem

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.