12.04.2019/15:07

Połowa Polaków kupuje w sieci, połowa chce testować w sklepie

50 mld złotych – tyle według raportu Interaktywnie.com wydamy na zakupy online w 2019 roku. Jak podają Ecommerce Europe i SAP, już 49 proc. Polaków robi regularnie zakupy online. Inne badania SAP pokazują, że tyle samo Polaków wciąż chce testować produkty „na żywo”. Priorytetem staje się więc budowa spójnych doświadczeń klientów – niezależnie od wybranej formy kontaktu z marką.

– Konsumenci poszukują spójnych, zintegrowanych doświadczeń zakupowych. Szczególnie w Polsce, gdzie charakteryzują się oni specyficznymi oczekiwaniami wobec firm. Nad Wisłą obserwujemy rosnącą popularność modelu e-commerce, połączoną jednak z wyróżniającą się na tle innych krajów chęcią dostępu do fizycznych placówek. Wskazuje to na potrzebę rozwijania przez firmy w Polsce wielokanałowych strategii i narzędzi budowy relacji z klientami. Niezależnie od tego, czy wchodzą oni w interakcje z marką poprzez sklep internetowy, punkt w centrum handlowym czy rozmowę z konsultantem, Polacy chcą, aby oferta była dopasowana do ich potrzeb i gwarantowała szybki proces zakupowy - przekonuje Tomasz Niebylski, dyrektor rozwoju sprzedaży w SAP Polska.

Z miłością do Internetu i …sklepów

Opinie ekspertów potwierdzają wyniki Consumer Propensity Report przygotowanego ostatnio przez SAP –globalnego dostawcę oprogramowania dla biznesu. Firma przebadała 20 000 osób w 24 krajach. Zgodnie z raportem, Polska znajduje się wśród państw, w których możliwość przetestowania produktów w „fizycznym” sklepie jest szczególnie ważna – zależy na tym 49 proc. badanych. Wyprzedzają nas tylko Rosjanie (56 proc.). Dla porównania, podobną potrzebę wyraża np. tylko 29 proc. Niemców, 34 proc. Brytyjczyków czy 38 proc. Francuzów.

Na co jeszcze zwracają uwagę Polscy konsumenci przebadani przez SAP? W ramach relacji z markami szukają spójności i szybkiego wsparcia. Jak pokazały wcześniejsze badania 4 na 10 Polaków zrezygnuje z usług firmy, jeśli dostrzeże różnice w cenach między sklepem internetowym, a fizyczną placówką. Z kolei we wspomnianym wcześniej raporcie, najczęściej oczekiwaną przez Polaków zaletą kontaktu z marką jest prosta ścieżka wymiany lub zwrotu towaru – zwraca na nią uwagę 62 proc. badanych. Blisko połowa konsumentów (47 proc.) za ważny uważa dostęp do porównywarek produktów.

Przy tym wszystkim Polska należy jednocześnie do krajów, w których konsumenci są najbardziej konsekwentni, kupując online. Zakup produktów wrzuconych do wirtualnego koszyka zdarzyło się porzucić przed zapłatą 64 proc. badanych Polaków – dla porównania, taką deklarację składa aż 8 na 10 Brytyjczyków czy 79 proc. Włochów, Francuzów i Niemców.

Inteligentnie w sklepie

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • tymon_34 29.04.2019

    Handel internetowy według mnie to aktualnie najprężniej rozwijająca się dziedzina handlu. Dlatego sam przeniosłem swoje usługi również do sieci i bez zatrudnieni kilku kolejnych osób się nie obeszło, ze względu na podwojoną liczbę zamówień. Przydatnym okazało się narzędzie od bazo.io, wiedziałem kto jest zainteresowany moimi produktami i automatycznie wysyłałem swoje oferty. Odzew był spory, co za tym idzie sprzedaż też.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.