13.06.2014/15:07

Polska karmi Europę

Blisko 20 mld euro – tyle Polska zarobiła na sprzedaży produktów spożywczo-rolnych w 2013 roku. Tym samym stajemy się największym dostawcą tej grupy produktów i głównym zapleczem dla Europy.

W ostatnim czasie szczególnie głośno było o sukcesie polskich jabłek w kontekście rekordowego eksportu. Warto jednak przyjrzeć się innym produktom z grupy rolniczo-spożywczych, których rodzimi eksporterzy mają równie dużo do powiedzenia. W pierwszej połowie sezonu 2013/2014 eksport świeżych warzyw sięgnął 326 000 ton. Co prawda, wynik ten jest mniejszy od poziomu z ubiegłego sezonu, nadal jednak stanowi o przewadze Polski na tle innych krajów. Bowiem w całym ubiegłym roku sprzedaliśmy ich 674 000 ton za kwotę 580 mln euro. Sprzedaż owoców była nieco większa – na poziomie 1 488 000 ton o wartości blisko 715 mln euro. Dobre wyniki sprzedaży były m.in. efektem udanych zbiorów i rosnącego popytu na niektóre gatunki.

Artykuł powstał na bazie informacji dostarczonych przez Kompass Poland.


Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.