03.08.2018/15:28

Polska na 2. miejscu w Unii pod względem wzrostu sprzedaży detalicznej w czerwcu 2018 r.

W czerwcu 2018 r. w porównaniu z majem 2018 r. wolumen sprzedaży detalicznej w krajach EU28, po uwzględnieniu czynników sezonowych, pozostał na nie zmienionym poziomie. Największe wzrosty Eurostat odnotował w Niemczech, Polsce i Hiszpanii.

Wolumen sprzedaży detalicznej, po uwzględnieniu sezonowości, w krajach Unii Europejskiej pozostał w czerwcu na poziomie maja. W krajach strefy euro EA19 wolumen sprzedaży detalicznej wzrósł o 0,3 proc., jak wynika z danych Eurostatu.

Wartościowo w tym samym ujęciu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,9 proc. w całej unii i o 1,2 proc. w strefie euro.

Wzrost wolumenu sprzedaży o 0,3 w strefie euro wiąże się głównie ze wzrostem wolumenu sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych – o 0,7 proc. – oraz paliw o 0,6 proc. Sprzedaż produktów non-food spadła w tym ujęciu o 0,3 proc.

W przypadku całej gurpy EU28 wolumen sprzedaży detalicznej w czerwcu pozostał na poziomie z maja, przy czym wolumen sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrósł o 0,4 proc. paliw o 0,1 proc., a w przypadku artykułów przemysłowych spadł o 0,4 proc.

Wśród krajów członkowskich, dla których są dostępne dane, największy wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej odnotowały Niemcy – o 1,2 proc. – oraz Polska i Hiszpania – o 0,7 proc. Największe spadki zaobserwowano w Szwecji i Finlandii – po -2,1 proc. – oraz w Estonii – -1,9 proc.

W ujęciu rok-do-roku wolumen sprzedaży detalicznej wzrósł w skali Unii o 1,9 proc. W przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrost wyniósł 2,0 proc., produktów non-food 1,9 proc. a paliw 1,2 proc.

W strefie euro te liczby to odpowiednio 1,2 proc. dla całej sprzedaży, 1,7 proc. dla żywności, napojów i tytoniu, 1,3 proc. dla non-food i 0,6 proc. dla paliw.

Największe roczne wzrosty wolumenu sprzedaży Eurostat odnotował w Rumunii 7,8 proc. – na Litwie 7,2 proc. – Węgrzech 6,1 proc. i w Bułgarii 6,0 proc. Największe spadki obserwowano na Malcie -1,5 proc. – Austrii -1,4 proc. oraz w Estonii -1,2 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.