14.01.2021/18:31

Polska płaca minimalna zbliża się do tych zachodnich

Polska jest na 24. miejscu na 56 państw świata, jeśli chodzi o wysokość płacy minimalnej. Najwyższe minimum płacowe jest w Luksemburgu, a najniższe w Uzbekistanie - podaje businessinsider.com.pl.

Nasza płaca minimalna z pewnością nie imponuje w krajach rozwiniętych, ale też mimo pandemii zrobiliśmy jeden z największych na świecie kroków, żeby w tym temacie Zachód gonić. Według serwisu Picodi.com w podwyższaniu najniższych zarobków wyprzedziło nas tylko dziewięć państw - czytamy w businessinsider.com.pl.

Co trzeci z badanych krajów nie zdecydował się na podwyżkę płacy minimalnej od stycznia 2021 roku. Wśród nich są m.in. Węgry, Słowenia, Estonia czy USA. W USA stawka federalna nie zmieniała się już od 2009 roku - podaje businessinsider.com.pl. za Picodi.com.

Największy wzrost płacy minimalnej odnotowano na Ukrainie (o 27 proc. rok do roku). Wysokość gwarantowanej płacy w tym kraju, wynosząca w przeliczeniu 143 euro, pozostaje jednak jedną z najniższych na świecie. Tylko 15 z 56 badanych krajów płacę minimalną zamroziła w czasie pandemii, a jeden kraj - Kazachstan - nawet ją obniżył. W tym ostatnim przypadku wynikało to z podwyższenia składki zdrowotnej, w związku z czym płaca netto spadła.

Większość państw, w tym Polska nie zdecydowało się jednak w czasie pandemii na powstrzymanie przed podwyżką minimum. W Polsce ograniczono tylko wcześniejsze plany. Od 1 stycznia 2021 roku kwota netto minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 9,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, tj. do 2062 zł z 1878 zł - czytamy w businessinsider.com.pl.

To 10. największy wzrost procentowy spośród 56 uwzględnionych państw. W Niemczech pensja minimalna wzrosła o 1,5 proc. rok do roku, w Wielkiej Brytanii o 7,7 proc., a w Czechach o 11,6 proc. Również na 10. miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o wzrost nominalny minimum płacowego. Wzrosło o 41 euro przy średniej podwyżce w 56 państwach na poziomie 20 euro. Największe podwyżki dla najmniej zarabiających ustanowiły Nowa Zelandia - 118 euro i Wielka Brytania - 101 euro. Z bliskich nam geograficznie państw bardziej podnosiły minimalne wynagrodzenie: Czechy (o 53 euro), Łotwa (o 52 euro) i Litwa (o 43 euro) - czytamy w businessinsider.com.pl.

W stawce 56 krajów zajmujemy przy tym 24. pozycję, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, zaraz za Słowacją, Czechami i Litwą, a przed Chorwacją, Łotwą i Turcją. Nasze minimum jest wyższe od węgierskiego o 54 proc. Najwięcej państwo każe płacić pracodawcom w Luksemburgu - nie mniej niż 1789 euro neto miesięcznie.

Na końcu tabeli z minimalnymi płacami są: Uzbekistan, Nigeria i Kazachstan. W Unii Europejskiej najniższe minimum ma Bułgaria - 258 euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także