18.05.2017/09:51

Polska w czołówce krajów, w których pije się najwięcej alkoholu

Najwięcej alkoholu piją mieszkańcy byłego ZSRR. Polska jest w pierwszej piątce – podaje „Rzeczpospolita”, powołując się na raport Światowej Organizacji Zdrowia za 2016 rok.

Według WHO pod względem ilości wypitego alkoholu przewodzą Litwini. Na drugim miejscu jest Białoruś, na trzecim Łotwa, a Polska z Rosją zajęły czwarte miejsce. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców powyżej 15. roku życia na Polaka przypadło w ub.r. 12 l czystego alkoholu – dwukrotnie więcej niż wynosi światowa średnia z ubiegłych lat.

Krzysztof Brzózka, szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśla, że w ciągu ostatnich 12 lat ceny alkoholu w Polsce stosunku do zarobków maleją; odwrotnie jest w Rosji, gdzie – zgodnie z decyzją tamtejszego resortu finansów wódka nie może kosztować w sklepach mniej niż 205 rubli (około 14 zł) za pół litra, przy przeciętnym wynagrodzeniu w wysokości 36 000 rubli (około 2200 zł). W większości regionów Rosji obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w nocy.

Na Białorusi wódka jest najtańsza w regionie. Według rozporządzenia władz nie może kosztować w sklepie mniej niż 4 ruble (równowartość 8 zł) za pół litra. Alkohol jest tam teraz tańszy niż za czasów radzieckich.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.