20.05.2020/20:46

Polska w inflacyjnej czołówce Unii Europejskiej

W kwietniu ceny konsumpcyjne podskoczyły w strefie euro o 0,3 proc., w całej Unii Europejskiej o 0,7 proc. rok do roku - wynika z komunikatu biura statystycznego Eurostat. Polska miała drugą najwyższą inflację we Wspólnocie - podaje tvn24.pl.


Według Eurostatu ceny konsumpcyjne w marcu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku w strefie euro, a w UE - o 1,2 proc. W kwietniu w aż 13 krajach Wspólnoty zaobserwowane spadek cen - najwyższy w Słowenii (-1,3 proc. rdr), na Cyprze (1,2 proc.) oraz w Estonii (0,9 proc.). 

Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Czechach (3,3 proc. rdr), Polsce (2,9 proc.) oraz na Węgrzech (2,5 proc.). Jak podkreślił Eurostat, w porównaniu z marcem inflacja spadła w 26 krajach UE, w jednym utrzymała się na tym samym poziomie. Na terenie całej Wspólnoty największy skok wskaźnika inflacyjnego odnotowano w przypadku jedzenia, alkoholu i tytoniu (+0,67 p.p.), usługach (+0,52 p.p.) oraz nieenergetycznych dobrach przemysłowych (+0,09 p.p) - podaje tvn24.pl.

Nieco inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - podawanej przez GUS - tylko z wydatków budżetów domowych.
 
GUS w szybkim szacunku flash podał, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu 2020 roku o 3,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Z danych podanych przez Urząd wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 7,4 poc. rok do roku i o 0,3 proc. w porównaniu do miesiąca wcześniej. Ceny nośników energii są na poziomie wyższym o 5,2 proc. niż przed rokiem i o 0,2 procent w porównaniu do marca br.
Z drugiej strony, wyraźnie potaniały paliwa. Według danych GUS, spadek w ujęciu rocznym wyniósł 18,8 proc. i aż 12,9 proc. miesiąc do miesiąca.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.