18.04.2016/10:54

Polska w TOP15 najbardziej konkurencyjnych krajów pod względem produkcji przemysłowej

Stany Zjednoczone w ciągu najbliższych czterech lat staną się najbardziej konkurencyjnym krajem świata pod względem produkcji przemysłowej, a obecny lider – Chiny spadną na drugie miejsce. Polska w tym zestawieniu znalazła się na 15. pozycji, wśród państw europejskich na piątym, a spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej na pierwszym miejscu.

Według ekspertów Deloitte i Amerykańskiej Rady ds. Konkurencyjności, autorów raportu „2016 Global Manufacturing Competitiveness Index” najważniejszym czynnikiem, decydującym o konkurencyjności w produkcji przemysłowej jest dziś dostęp do wykwalifikowanych i utalentowanych pracowników, który staje się istotniejszy niż koszty zatrudnienia i materiałów.

Publikacja oparta jest na analizie badania przeprowadzonego wśród ponad 500 prezesów i doświadczonych liderów firm produkcyjnych na całym świecie, którzy oceniali konkurencyjność przemysłową 40 krajów. Każdy z respondentów mógł również wskazać własnego kandydata. Pierwszy raz indeks ukazał się w 2010 roku, a jego drugą edycję przygotowano dwa lata później.

Według raportu pierwsze miejsce w rankingu należy do Chin. Tuż za Państwem Środka znalazły się USA i Niemcy.  - Polska w tym zestawieniu znalazła się na 15. miejscu. Na sto możliwych punktów nasz kraj zdobył 59,1. Od Polski spośród państw europejskich lepsze okazały się Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria oraz Szwecja. Możemy więc mówić o naprawdę dobrym wyniku naszego kraju w tym zestawieniu – mówi Magdalena Jończak, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Raport wskazuje na mocną pozycję w rankingu krajów Ameryki Północnej (USA, Kanada i Meksyk), a także krajów regionu Azji i Pacyfiku. Z kolei spośród państw europejskich jedynie Niemcy i Wielka Brytania znalazły się w pierwszej dziesiątce. Świadczy to o malejącej roli Europy, która jest coraz mniej konkurencyjna.

Jak przewidują autorzy raportu do 2020 roku dojdzie do wielu znaczących przetasowań w rankingu konkurencyjności pod względem produkcji przemysłowej. „Przede wszystkim miejsce lidera zajmą USA, które pierwszą pozycję będą zawdzięczać wysokiemu poziomowi inwestycji w badania i innowacje, co podnosi konkurencyjność poszczególnych branż i przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Również ważna jest unikatowa zdolność budowania innowacyjnego ekosystemu obejmującego m.in. najwyższej klasy uczelnie wyższe, inwestorów private equity oraz działania administracji rządowej. Raport Global Manufacturing Competiveness Index udowadnia więc, jak ważne są te czynniki, by odnieść sukces w branży przemysłowej” – wyjaśnia Marek Turczyński, Partner w Dziale Audytu, Lider Grupy Motoryzacyjnej Deloitte.

Na trzecim i czwartym miejscu pozostaną Niemcy i Japonia. Indie, obecnie na pozycji 11., najprawdopodobniej awansują aż na miejsce piąte. Przewiduje się, że w wyniku awansu Indii Korea Południowa, Kanada i Singapur spadną o jedną pozycję, natomiast Tajwan i Wielka Brytania spadną o dwie pozycje w rankingu. Meksyk najprawdopodobniej awansuje z miejsca ósmego na siódme. Wyraźnie również widać awans krajów rozwijających się. Do 2020 roku Malezja awansuje z miejsca 17. na 13., Wietnam z 18. na 12., a Indonezja z 19. na 15. Będzie to możliwe dzięki stosunkowo taniej sile roboczej, elastycznym możliwościom produkcyjnym, korzystnej sytuacji demograficznej oraz rozwojowi gospodarczemu. Natomiast państwa europejskie, w tym Szwajcaria, Szwecja, Polska i Holandia, prawdopodobnie spadną w rankingu. Według przewidywań, za cztery lata Polska zajmie 16. miejsce w rankingu i uplasuje się na trzeciej pozycji wśród europejskich krajów (po Niemczech i Wielkiej Brytanii), które znajdą się w zestawieniu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.